Wczesny dostęp w Sklepie Play! Jak pobierać powstające gry i aplikacje?
Early Access w Sklepie Play, czyli wczesny dostęp do aplikacji, to usługa umożliwiająca pobieranie i testowanie gier oraz aplikacji, które nie zostały jeszcze wydane w finalnych wersjach. Dzięki wczesnemu dostępowi możemy je pobierać przed premierą i testować zupełnie za darmo. Jak z tego skorzystać?
Wczesny dostęp to sposób dystrybucji gier oraz aplikacji, który polega na udostępnieniu produktu we wczesnej fazie produkcji, po to, aby użytkownicy mogli sprawdzić go przed premierą, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i nakierować twórców na odpowiednie tory. W założeniu ma to sprawić, że finalny produkt będzie lepszy i stworzony we współpracy z potencjalnymi odbiorcami. Do tej pory Wczesny dostęp był znany np. z platformy Steam, gdzie gracze mogą pobierać (i kupować) nieukończone gry i sprawdzać je w wersjach alpha oraz beta. Teraz wczesny dostęp trafił do Sklepu Play na Androidzie.
Google uruchomił usługę wcześniejszego dostępu w Sklepie Play i dzięki niej możliwe jest pobieranie aplikacji, które nie zostały jeszcze wydane, które są w wersjach testowych lub nad którymi twórcy jeszcze pracują, ale chcą sprawdzić, jak się aplikacja sprawuje na urządzeniach użytkowników. W praktyce daje nam to dostęp do większej puli aplikacji. Jak z tego skorzystać?
Jak włączyć wczesny dostęp do aplikacji w Sklepie Play?
Do niedawna opcja ta była dostępna raczej dla nielicznych, teraz jednak może z niej skorzystać każdy. Wystarczy, że uruchomimy w Androidzie Sklep Play, a następnie przejdziemy do działu z niewydanymi aplikacjami. Jak to zrobić?
Po uruchomieniu aplikacji Sklep Play udajemy się do zakładki „Aplikacje i gry”. Na wejście do odpowiedniego działu są dwa sposoby. Pierwszy to dotknięcie banera reklamowego, który powinien wyświetlać się na samej górze z napisem „Early access apps”.
Jeśli nie widzimy reklamy wcześniejszego dostępu, to nic nie szkodzi. Kolejny sposób to wejście do odpowiedniej kategorii. Tuż pod zakładką „Aplikacje i gry” wyświetla się pasek nawigacji, gdzie znajdziemy odnośniki do listy najlepszych aplikacji, gier, kategorii itp. Wystarczy przesunąć ten pasek i znaleźć menu „Wcześniejszy dostęp”. Po dotknięciu zostaniemy przeniesieni do odpowiedniej sekcji.
Sklep Play poinformuje nas, że są tu aplikacje jeszcze nie wydane, a także gry, które znajdują się wciąż w fazie produkcji. Są to swego rodzaju wersja alpha i beta poszczególnych programów. Takie aplikacje mogą posiadać błędy, a także różnić się od tego, jak finalnie będą wyglądać.
W sekcji „Niewydane aplikacje” znajdziemy aplikacje użytkowe, które są jeszcze niedokończone. Gdy dotkniemy przycisku „Więcej”, Sklep Play przeniesie nas do pełnej listy dostępnych programów. Aby zainstalować aplikację, wystarczy wybrać ją na liście i wcisnąć „Zainstaluj”.
Druga sekcja to „Powstające gry”. W tym miejscu znajdziemy wszystkie gry, które zostały udostępnione w programie wcześniejszego dostępu. One również mogą być niestabilne, więc należy się spodziewać, że mogą nie działać na naszym urządzeniu lub zawierać błędy. Instalacja wygląda tak samo, jak w przypadku aplikacji – dotykamy gry na liście i wyrażamy zgodę na jej instalację.
Early Access to dobry sposób na to, aby przetestować nowe lub wciąż niedokończone pozycje w Sklepie Play. Póki co nie znajdziemy tu zbyt wielu aplikacji i gier, jednak z biegiem czasu z pewnością pojawi się tu więcej pozycji. Co sądzicie o takim sposobie dystrybucji aplikacji? Przyjmie się, czy raczej użytkownicy nie będą chcieli instalować niedokończonych aplikacji oraz gier?