Stały, powszechny dostęp do internetu nie skłania nas raczej do pobierania na dysk twardy komputera zawartości stron internetowych. Czasami jednak taka opcja się przydaje - chociażby w podróży, gdzie 3G operatora komórkowego to fikcja.

W takich sytuacjach przydaje się Kiwix. Program ten działa w systemach operacyjnych Windows, Mac OS X, Linux oraz Android. Pracuje w trybie portable, więc nie musimy nic instalować na dysku. Pozwala na szybkie pobieranie zawartości Wikipedii i przeglądanie jej w trybie offline.

Interfejs aplikacji jest dość przyjazny. Po lewej stronie mamy pasek boczny z takimi elementami jak My Library (czyli Moja biblioteka, zawierająca wszystkie pobrane treści), Get new files (moduł do pobierania zestawów artykułów - więcej o nim za chwilę) oraz Search ZIM files (wyszukiwarka).

Mechanizm pobierania zestawów tekstów przydaje się wtedy, gdy nie szukamy czegoś konkretnego, ale chcemy po prostu pobrać to, co najlepsze i najpopularniejsze. Mamy tu np. paczkę 45 tys. najciekawszych artykułów z angielskiej Wikipedii lub kolekcję 6 tys. tekstów dla uczniów.

Kiwix

Możemy także pobrać na dysk twardy całą angielską Wikipedię. Wbrew pozorom nie zajmuje wcale tak dużo miejsca - to tylko niecałe 10 GB. Mamy ponadto bibliotekę Wikivoyage. To ok. 1 GB artykułów przeznaczonych dla miłośników podróży.

Wyszukiwarka pozwala na zawężenie wyników do tekstów w określonym języku. Większość dobrych materiałów jest jednak dostępna wyłącznie po angielsku. Znajomość tego języka okaże się więc niezbędna. Zapisane dane są przechowywane w folderze C:\Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Roaming\www.kiwix.org\Kiwix\Profiles\[random].default.

Pobrane biblioteki można przeszukiwać pod kątem słów kluczowych. Do tego dochodzi oczywiście przeglądarka gotowych artykułów. Do dyspozycji użytkowników oddano klienta mobilnego dla systemu Android, co pozwala na czytanie Wikipedii w trybie offline na smartfonie lub tablecie.