Spis treści
Masz problem z uruchomieniem aplikacji Kalkulator w Windows 10? Zamiast działającego narzędzia widoczne jest cały czas pole ładowania aplikacji? Cóż, jest na to proste rozwiązanie. A nawet kilka prostych rozwiązań, które można sprawdzić samemu.
Tak jak poprzednie wersje Windows, również Windows 10 oferuje domyślne, preinstalowane aplikacje. Tym razem są to jednak aplikacje Modern wspierane przez Sklep Windows i nową filozofię Microsoftu. Ale psują się po staremu ;)
Nie inaczej jest z Kalkulatorem. To proste narzędzie do nieskomplikowanych zadań matematycznych potrafi zawiesić się podczas uruchamiania i zostać w takim stanie na dobre. Na szczęście jest co najmniej kilka sposobów, które pozwolą na przywrócenie Kalkulatora do użyteczności.
Metoda pierwsza - przeinstaluj aplikacje
Zacznijmy od bardziej "drastycznego" rozwiązania, a mianowicie przeinstalowania aplikacji w Windows 10. Z poziomu konsoli PowerShell możemy w prosty sposób odinstalować, a następnie ponownie zainstalować aplikacje Windows 10.
W celu uruchomienia PowerShell wyszukujemy to narzędzie za pomocą wyszukiwarki Windows. Następnie wykonujemy komendę mającą na celu ponowną instalację aplikacji. Ponieważ cały proces ponownej instalacji aplikacji Windows 10 opisaliśmy w osobnym poradniku, teraz odsyłamy do niego. Spróbujcie, czy ta metoda zadziała w przypadku Kalkulatora. Jeżeli nie - przechodzimy do następnego sposobu.
Metoda druga - utwórz nowe konto
Kolejnym sposobem może stworzenie nowego konta w Windows 10 i korzystanie z niego, zamiast konta domyślnego. W celu stworzenia nowego konta Windows 10 uruchamiamy aplikację Ustawienia, a następnie otwieramy zakładkę Konta. Dalej, w lewym pasku menu otwieramy zakładkę "Rodzina i inni użytkownicy".
W dziale Inni użytkownicy klikamy przycisk "+ Dodaj kogoś innego do tego komputera". Następnie tworzymy nowe konto, najlepiej lokalne, z poziomu którego teraz będziemy logować się do Windows 10. Uruchamiamy ponownie komputer i sprawdzamy, czy Kalkulator oraz pozostałe aplikacje działają poprawnie.
Metoda trzecia - CCleaner i Media Creation Tool
Ostatni sposób, jaki chcielibyśmy Wam zaprezentować to dwie zewnętrzne, darmowe aplikacje. Pierwsza pomoże nam rozwiązać błędy w systemie Windows 10. Druga natomiast to program Microsoftu przeznaczony do aktualizowania i naprawiania systemu. Zacznijmy od pierwszego.
Pobieramy i instalujemy bezpłatną wersję programu CCleaner. Następnie uruchamiamy program i przechodzimy do zakładki "Rejestr". Tutaj wciskamy przycisk "Napraw zaznaczone problemy". CCleaner przeskanuje komputer w poszukiwaniu wadliwych plików i danych. Następnie postara się naprawić znalezione błędy. Po zakończeniu pracy uruchamiamy ponownie komputer i sprawdzamy, czy aplikacje Windows 10 działają bez błędów.
Podobną opcję oferuje bezpłatny Media Creation Tool. To narzędzie do instalowania Windows 10 oraz naprawiania systemu. Najlepiej z jego pomocą nagrać Windows 10 na dysk DVD, a następnie włączyć płytę i za pomocą prostego instalatora przystąpić do naprawy systemu. Proces naprawy powinien zająć od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu rzecz jasna restartujemy system.
Gdyby jednak żadna z powyższych metod nie sprawdziła się, polecamy opisanie błędów w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.