Spis treści
W tym poradniku omówimy specyficzny błąd, jaki występuje w systemie Windows 10. Po przejściu komputera z trybu uśpienia (hibernacji) w tryb aktywny, Windows 10 nie chce połączyć się z siecią WiFi. Co z robić w takiej sytuacji? Skorzystaj z naszego poradnika.
Masz problemy z dostępem do internetu po wybudzeniu komputera z uśpienia? To częsty błąd, który pojawia się w systemie Windows 10, a spowodowany jest - jak to często bywa - problemami ze sterownikiem sieci WiFi w naszym komputerze. Niestety, Microsoft nadal ma wiele do zrobienia jeżeli idzie o integrację Windows 10 z komputerami dostępnymi na rynku.
Poniżej zamieszczamy 3 sposoby, które pozwolą nam się zmierzyć z problemem braku łączności z WiFi po przejściu komputera z Windows 10 ze stanu hibernacji w tryb aktywny. Testujcie je po kolei - jeżeli pierwsza metoda nie zadziała, istnieje prawdopodobieństwo, że kolejne rozwiążą problem, jakim boryka się Wasz komputer.
Metoda pierwsza - restart sterownika
Zacznijmy od najprostszego sposobu, który jednak może okazać się tylko tymczasowym rozwiązaniem. Warto jednak przetestować i tę metodę. Polega ona na restarcie sterownika odpowiedzialnego za obsługę modułu WiFi w naszym komputerze.
W tym celu uruchamiamy w Windows 10 Menedżer urządzeń. Znajdziemy go z poziomu wyszukiwarki systemowej, bądź też w Panelu sterowania. Po otwarciu Menedżera urządzeń na liście dostępnych urządzeń odnajdujemy sterownik odpowiedzialny za obsługę WiFi. Powinien on znajdować się pod zakładką "Karty sieciowe".
Sterownik obsługujący WiFi klikamy prawym przyciskiem myszy, a następnie z rozwijanego menu kontekstowego wybieramy polecenie "Wyłącz". Czekamy chwilę, aż sterownik zostanie wyłączony, a następnie wykonujemy tę samą czynność, tyle że włączamy sterownik w naszym komputerze. Ten prosty trick powinien pozwolić na przywrócenie prawidłowej obsługi WiFi w Windows 10. Jednak jak już zauważyliśmy, może on być tylko tymczasowym rozwiązaniem.
Metoda druga - zarządzanie energią
Sposób drugi, którym teraz się zajmiemy, zakłada również skorzystanie z Menedżera urządzeń w Windows 10. Uruchamiamy go w ten sam sposób, co w pierwszym sposobie. Również tutaj klikamy prawym przyciskiem myszy na sterownik odpowiedzialny za obsługę WiFi w naszym komputerze. Z menu kontekstowego należy następnie wybrać zakładkę "Właściwości".
W nowej karcie ustawień sterownika odszukujemy i otwieramy zakładkę o nazwie "Zarządzanie energią". Tutaj należy odznaczyć na liście pierwszą dostępną pozycję, czyli - "Zezwalaj komputerowi na wyłaczanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii".
Wyłączenie tego elementu sprawi, że Windows 10 nie będzie rozłączał połączenia z internetem w chwili przejścia do trybu hibernacji. A zatem, po wybudzeniu ze stanu uśpienia połączenie WiFi powinno być cały czas aktywne.
Metoda trzecia - aktualizacja sterownika
Ta metoda, podobnie jak wcześniejsze, również wymaga skorzystania z Menedżera urządzeń w Windows 10. Tym razem będziemy jednak aktualizować sterownik przeznaczony do obsługi modułu WiFi w naszym komputerze.
W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę sterownika WiFi z poziomu menedżera urządzeń. Następnie z rozwijanego menu kontekstowego wybieramy polecenie o nazwie "Aktualizuj oprogramowanie sterownika". Pojawi się nowe okno, w którym mamy do wyboru opcje dotyczące sposobu aktualizacji sterownika. Wybieramy sposób pierwszy - czyli automatyczną aktualizację.
Jeżeli ona nie zadziała, sprawdzamy na stronach producenta, czy nie ukazała się czasem aktualizacja dla naszego sterownika. Jeżeli tak, pobieramy ją na komputer, a następnie wykonujemy jeszcze raz powyższą czynność aktualizacji, tyle że tym razem ładujemy aktualizację sterownika z poziomu komputera. Po wszystkim uruchamiamy ponownie komputer.
Na koniec - jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, możemy jeszcze odinstalować i zainstalować ponownie sterownik WiFi w naszym komputerze. Dajcie też znać w komentarzach pod tym tekstem o wszelkich problemach, z jakimi borykacie się w Windows 10. Postaramy się podsunąć najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnego błędu w systemie Microsoftu.