Windows 10 nie widzi napędu CD/DVD

Napęd CD/DVD nie jest wykrywany w Windows 10? Masz problem z odtworzeniem płyty CD? To niestety popularny błąd, który przytrafia się użytkownikom systemu Windows 10. Spróbujemy go rozwiązać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, co zrobić gry Windows 10 nie widzi DVD.

Użytkownicy Windows 10 zgłaszają coraz to nowe błędy wynikające z użytkowania systemu. Jednym z popularniejszych problemów jest brak dostępu do napędu optycznego (DVD/CD) w komputerze. Po aktualizacji - zwykle z Windows 8 - komputer nagle przestaje widzieć stację dysków DVD. Nie możemy zatem ani odtworzyć filmu w komputerze, ani posłuchać muzyki z płyty CD. Komputer zachowuje się tak, jak gdyby nie miał w ogóle napędu CD/DVD. Jest to błąd spowodowany oczywiście przez system Windows 10.

Co zrobić, gdy Windows 10 nie rozpoznaje napędu DVD i nie można uzyskać do niego dostępu z poziomu "Ten komputer"? W tym poradniku przedstawimy kilka standardowych rozwiązań, które mogą okazać się przydatne. Nie ma jednak niestety idealnego rozwiązania tego błędu. Próbujcie wszystkich metod, które podaliśmy. Jeżeli żadna nie przyniesie oczekiwanego rezultatu - poinformujcie o tym w komentarzu pod tym tekstem. Będziemy wspólnie szukać rozwiązania.

Brak dysku DVD w Windows 10 - co zrobić

Na początek sprawdźmy, co ze sterownikiem. W tym celu uruchamiamy narzędzie Menadżer urządzeń. Możemy go znaleźć w Panelu sterowania. Otwieramy tam zakładkę "Sprzęt i dźwięk", a następnie klikamy link o nazwie "Menadżer urządzeń". Po wyświetleniu w nowym oknie narzędzia, odnajdujemy na liście pozycję o nazwie "Stacje dysków CD-ROM/DVD" i rozwijamy ją. Klikamy prawym przyciskiem myszy konkretny sterownik i wybieramy z menu kontekstowego "Właściwości".

 

W okienku Właściwości sprawdzamy, czy sterownik działa poprawnie. Jeżeli nie - wyłączamy go, a następnie włączamy i ponownie uruchamiamy komputer. Znowu przechodzimy do Menadżera urządzeń i sprawdzamy, czy sterownik działa. Jeżeli nie, przechodzimy do kolejnej metody. Restart sterownika najwyraźniej nie pomógł.

Możemy jeszcze poszukać sterownika dla naszego laptopa do napędu CD/DVD. Sterowniki do laptopów dostępne są za darmo w download.net.pl, a także na stronach producenta. Warto sprawdzić, czy nie ukazał się czasem najnowszy sterownik DVD obsługujący Windows 10.

Restart z poziomu Wiersza poleceń

Jeżeli metoda manualna nie pomogła, skorzystamy z opcji restartu z poziomu Wiersza poleceń. Wpisujemy w wyszukiwarce Windows 10 nazwę narzędzia, po czym uruchamiamy je w trybie administratora. Po uruchomieniu Wiersza poleceń wklejamy i zatwierdzamy Enterem następującą komendę:

reg.exe add "HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0" /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000001

Następnie restartujemy. Niektórzy użytkownicy piszą, że czasami trzeba zrestartować komputer dwu- lub kilkakrotnie, zanim metoda zadziała. 

Jeżeli żaden ze sposobów nie pomógł na przywrócenie działania napędu CD/DVD w systemie Windows 10, są jeszcze inne rozwiązania. Warto sprawdzić, czy mamy najnowszą wersję systemu (Windows Update w Ustawieniach), a także czy nie korzystaliśmy wcześniej z jakiegoś narzędzia do do tworzenia wirtualnych napędów CD/DVD, w rodzaju DAEMON Tools Lite. Niekiedy tego typu programy mogą negatywnie wpływać na pracę zwykłych napędów optycznych w komputerze.

No i na koniec zachęcamy do opisywnia swoich problemów w komentarzach. Będziemy starali się odpowiadać na wszelkie pytania związane z problemem napęd CD/DVD nie jest wykrywany w systemie Windows 10. Dajcie też znać, jeżeli macie jakiś sposób, którego nie opisaliśmy w tym poradniku.

Komentarze