Windows 8.1 - szczegóły aktualizacji do Windowsa 8
Na konferencji Microsoft Build 2013 zaprezentowana została najnowsza aktualizacja do Windowsa 8. Windows 8.1 wprowadza wiele zmian do wyglądu systemu, przywraca przycisk Start na pulpicie, usprawnia sklep, wielozadaniowość oraz integrację z chmurą. Czy to wystarczy, aby Windows 8 stał się systemem numer jeden?
Na dzisiejszej konferencji Microsoft Build 2013 zaprezentowane zostały szczegóły dotyczące długo wyczekiwanej aktualizacji do Windowsa 8. Plotki na jej temat mnożyły się od wielu, wielu miesięcy. O części zmian dowiedzieliśmy się z przecieków i zapowiedzi. Pora jednak zrobić małe podsumowanie tego, co oficjalnie Windows 8.1 wniesie do naszych komputerów.
Przycisk Start, czyli zaczynamy od kontrowersji...
Na tradycyjnym pulpicie znów będziemy mogli ujrzeć przycisk Start w lewym dolnym rogu ekranu. Nie jest to co prawda powrót klasycznego menu Start, bowiem przycisk przenosi nas po prostu do nowego ekranu startowego, ale jest to dobry krok, gdyż wiele osób miało z tym problem.
Przycisk Start może przenosić nas do ekranu startowego z przypiętymi przez nas kafelkami lub od razu do ekranu “Wszystkie programy”, na którym wyświetlana jest lista wszystkich zainstalowanych aplikacji w komputerze. Będzie także możliwość uruchomienia systemu z pominięciem ekranu startowego, przechodząc od razu do klasycznego pulpitu.
Więcej personalizacji ekranu startowego
Nowy ekran startowy nie uległ wielkim zmianom, ale wprowadzono kilka ciekawych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka rzuca się nowy rozmiar kafelków. Do wyboru będziemy mieli dodatkowe rozmiary - bardzo mały oraz bardzo duży. Pozwala to np. wyświetlić sporej wielkości kafelek dla aplikacji “Pogoda”, z którego wyczytamy informacje pogodowe wraz z estetyczną grafiką. W każdej chwili możemy zmieniać rozmiar kafelków, podobnie, jak ma to miejsce w systemie Windows Phone 8.
Spersonalizować będziemy mogli także tło ekranu startowego - do wyboru mamy większą ilość tapet, w tym animowanych oraz takich, które automatycznie przemieszczają się wraz z przesuwaniem kafelków (podobnie, jak ma to miejsce na ekranie głównym w Androidzie). Będziemy mogli także włączyć opcje, która ujednolici tło tradycyjnego pulpitu z tłem ekranu startowego. Ma to pomóc w wizualnym ujednoliceniu dwóch środowisk - klasycznego i nowego Modern UI.
Zmianie ulegnie także nieco zachowanie kafelków - obecnie system przypina automatycznie kafelek do każdego nowo zainstalowanego programu. W wersji 8.1 aplikacje nie będą automatycznie przypinane - znajdziemy je dopiero na ekranie “Wszystkie programy”, z którego będziemy mogli sami przypiąć wybrane pozycje.
Zmiany w Sklepie
W sklepie znajdziemy przede wszystkim nowe grupy, takie jak “Najpopularniejsze płatne” czy “Najpopularniejsze darmowe”. Pozwoli to łatwiej wyszukiwać najciekawsze aplikacje z konkretnych grup. Pojawi się także nowa sekcja, tzw. “Picks for you”, czyli spersonalizowane dla nas propozycje, które powinny nas zainteresować. Informacje o danej aplikacji są teraz bardziej czytelne, wyświetlanych jest więcej zrzutów ekranu i miniatur, a także dodano nowe sekcje pozwalające lepiej komentować i oceniać dane programy. Na uwagę zasługuje także sekcja “Related apps”, czyli lista powiązanych aplikacji o podobnej tematyce.
Ulepszona zostanie również nawigacja po sklepie - w każdym miejscu możemy wysunąć z górnej części pasek nawigacyjny, z poziomu którego możemy przenieść się do innej kategorii aplikacji lub do innej sekcji sklepu. Od teraz nie będziemy musieli także aktualizować aplikacji ręcznie - Microsoft usunął taką opcję, zatem koniec z ciągle wyświetlającą się liczbą aktualizacji w rogu kafelka “Sklep”. Wszystkie aplikacje będą teraz automatycznie aktualizowane.
Do sklepu mają trafić także nowe, popularne aplikacje, takie jak oficjalna aplikacja Facebooka czy znany z iOS oraz Androida “Flipboard”, czyli aplikacja do czytania newsów i artykułów.
Nowa wyszukiwarka
Wbudowana w system wyszukiwarka ma teraz o wiele większy zasięg - po wpisaniu jakieś frazy możemy przeszukiwać nie tylko zawartość komputera, ale także zasoby sieci. Wyniki będą odpowiednio posortowane - np. wpisując nazwę ulubionego zespołu, wyszukiwarka wyświetli nam piosenki, odnośniki do teledysków czy zdjęcia. Ciekawostką jest, że możemy od razu z poziomu wyszukiwarki rozpoczynać odtwarzanie piosenek.
Więcej chmury
Zwiększona zostanie także integracja systemu z chmurą - SkyDrive ma być domyślnym miejscem zapisu plików i ustawień. W systemie domyślnie będzie zainstalowana aplikacja SkyDrive, która pozwoli zarówno na zarządzanie plikami lokalnymi, jak również plkami w chmurze.
Pozostałe zmiany
Windows 8.1 ulepszy także wielozadaniowość podczas korzystania z aplikacji Modern UI - będziemy mogli wyświetlać kilka aplikacji obok siebie i dowolnie zmieniać ich szerokość. Na ekranie blokady będzie możliwość wyświetlania pokazu slajdów oraz odbierania rozmów Skype bez potrzeby wpisywania hasła.
Zmianie ulegnie aplikacja pocztowa - dodane w niej zostaną filtry pozwalające na dzielenie zawartości skrzynki pocztowej na różne kategorie, np. wiadomości z portali społecznościowych czy newslettery, choć niestety jest to funkcja, na którą musimy poczekać do finalnej wersji. Nowa aktualizacja to także poprawione wsparcie dla wielu monitorów z ulepszonym przeciąganiem okien aplikacji pomiędzy różnymi urządzeniami (lepsze skalowanie aplikacji).
Steve Ballmer poinformował także, że cykl wydawniczy systemu ma zostać znacznie przyspieszony. Oznacza to, że do naszych rąk ma trafić nowa wersja systemu już co rok, a nie co trzy lata, jak miało to miejsce do tej pory. Więcej informacji możecie uzyskać na oficjalnej stronie Windows 8.1 Preview.