WinRAR 5.00 wydany. Co nowego w znanym archiwizatorze?

W sieci pojawiło się finalne wydanie piątej wersji WinRAR-a - jednego z najpopularniejszych na świecie programów do kompresji plików. Wprowadzono m.in. nowy format archiwów oraz usprawniono proces odzyskiwania uszkodzonych plików. Jakie inne nowości jeszcze dodano?

WinRAR 5.0 oferuje przede wszystkim nowy format, który nazywa się RAR5. Taką opcję zobaczymy w oknie zapisywania pliku podczas tworzenia dowolnego archiwum. Nowy standard cechuje się wysoką skutecznością kompresji, ale nie jest rozpoznawany przez starsze oprogramowanie.

Dlatego jeśli planujemy wysłać plik osobie, która nadal używa RAR-a 4.x powinniśmy wybrać standardowy format kompresji RAR.

Twórcy aplikacji zmodyfikowali algorytm kompresji w programie. Zwiększono rozmiar słownika kompresji do 1 GB dla systemów 64-bitowych i do 256 MB dla systemów 32-bitowych. Przy rozpakowywaniu plików limit dla obu wariantów wynosi 1 GB.

Zwiększono domyślny rozmiar słownika do 32 MB (RAR 4.x miał 4 MB). W opcjach wartość tę da się oczywiście zmienić. Format RAR5 obsługuje algorytm kompresji Intel IA-32, ale nie wspiera starszego standardu Itanium, którego skuteczność w nowych typach plików była niska.

WinRAR 5.0 potrafi - podobnie jak 4.x - wykorzystywać wiele rdzeni procesora podczas kompresji. Nowością jest wielordzeniowość w trakcie rozpakowywania archiwów, co znacznie skraca czas oczekiwania na pliki. Zwiększa też wydajność archiwów z sumami kontrolnymi BLAKE2.

Archiwa w aplikacji WinRAR 5.0 mają w atrybutach uniwersalny czas koordynowany (UTC), a nie jak do tej pory czas lokalny. Dzięki temu przesyłanie i rozpakowywanie plików w innych częściach świata nie rodzi problemów z kompatybilnością.

Nazwy plików oraz komentarze są z kolei od teraz zapisywane w popularnym standardzie UTF-8.

Do korekcji błędów używany jest zestaw kodów Reed-Solomon, który sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy zniszczenia w pliku są duże (przekraczają 5% jego objętości). Dzięki temu łatwiej odzyskamy dane z uszkodzonego pendrive'a czy karty pamięci.

W nowej wersji opisywanego programu znajdziemy także zmiany w algorytmie szyfrowania. Zamiast standardu AES-128 wykorzystywany jest bezpieczniejszy AES-256. Weryfikacja haseł jest skuteczniejsza i szybsza, a nieszyfrowane nagłówki plików lepiej chronione.

Z WinRAR-a 5.0 usunięto m.in. funkcję dodawania komentarzy do plików. Zmodyfikowano nieco kreator służący do tworzenia nowych archiwów. Zapewniono także częściowe wsparcie formatu XZ (tylko rozpakowywanie).

Zwiększono maksymalną długość ścieżek w archiwach (ciągów nazw plików i katalogów w których się te pliki znajdują) do 2048 znaków. W praktyce nie musimy więc przejmować się już uciętymi nazwami, które pojawiały się w niektórych bardziej złożonych RAR-ach.

Komentarze