Własny pakiet programów zabezpieczających system za darmo? Zrób to sam!

Na rynku znajdziemy mnóstwo pakietów zabezpieczających, które oferują funkcje klasycznego antywirusa, firewalla czy oczyszczania systemu. Niestety, im więcej funkcji w takim pakiecie, tym wyższa cena, którą musimy za niego zapłacić. A przecież jest tyle darmowych alternatyw, które umożliwiają złożenie samemu odpowiedniego zestawu zabezpieczającego komputer.

Użytkownicy kuszą się na pakiety “wszystko-w-jednym” nie wiedząc, że za darmo mogą samemu zainstalować odpowiednie programy, które ochronią komputer jeszcze lepiej. Lepiej skorzystać z kilku bezpłatnych aplikacji, które specjalizują się w konkretnym działaniu, a w połączeniu razem stworzą spersonalizowany pakiet, który ochroni nasz system.

Program antywirusowy

Podstawą każdego porządnego pakietu zabezpieczającego jest moduł antywirusowy. Do naszej dyspozycji jest sporo propozycji, które dostępne są całkowicie za darmo. Oto kilka z nich:

Microsoft Security Essentials - program oferowany przez firmę Microsoft całkowicie za darmo. Dobrze integruje się z systemem i czuwa nad naszym komputerem nie pobierając niepotrzebnie ogromnej ilości zasobów systemowych. Jest to propozycja dla użytkowników Windowsa 7, gdyż w Windowsie 8 jest on domyślnie zintegrowany z systemem jako “Windows Defender”.

avast! 2013 Free - darmowy program antywirusowy firmy avast! Skutecznie blokuje wszystkie wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Jest to jeden z najlepszych i najpopularniejszych programów antywirusowych dostępnych bezpłatnie.

AVG 2013 Free - AVG oferuje darmową wersję swojego płatnego programu antywirusowego. Co jakiś czas wyświetla zachętę do aktualizacji do płatnej wersji, ale nie są to żadne nachalne komunikaty. Solidny i darmowy program, który z pewnością spełni swoją rolę.

Firewall, czyli zapora sieciowa

Kolejny element znajdujący się w każdym szanującym pakiecie zabezpieczającym. Zapora sieciowa chroni nasz komputer przed atakami, blokuje nieautoryzowane połączenia wychodzące i przychodzące do naszego komputera oraz zapobiega łączeniu się z Internetem przez potencjalnie szkodliwe aplikacje, które mogłyby wykradać dane z naszego systemu.

Comodo Personal Firewall- firma Comodo oferuje za darmo swojego firewalla. Automatycznie blokuje wychodzące połączenia, gdy dany program nie zostanie rozpoznany jako bezpieczny. Użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, które programy są blokowane, a które przepuszczane.

ZoneAlarm Free Firewall - jedna z bardziej rozpoznawalnych darmowych zapór sieciowych. Firma ZoneAlarm od długiego czasu zajmuje się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego, a ich darmowa wersja firewalla zasługuje na uwagę.

TinyWall - darmowe rozszerzenie do systemowej funkcji “Zapora sieciowa” w komputerach z Windowsem. TinyWall automatycznie blokuje wszystkie połączenia i umożliwia użytkownikowi kontrolowanie dozwolonych aplikacji w niesamowicie wygodny sposób, na przykład za pomocą skrótów klawiszowych. Wystarczy wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy i wskazać okienko programu, który ma zostać odblokowany, a TinyWall automatycznie przepuści wybraną aplikację przez zaporę. Szybki i skuteczny sposób na bezpieczeństwo w sieci.

 

Bezpieczeństwo w Internecie

Co prawda najnowsze przeglądarki posiadają wbudowane moduły chroniące użytkownika i automatycznie blokują strony powszechnie uznane za szkodliwe, ale nie zmienia to faktu, że i takie zabezpieczenia mogą zostać złamane. Wtedy z pomocą przyjdą dodatkowe narzędzia, które np. przeskanują linki na stronie w poszukiwaniu szkodników.

AVG LinkScanner - kolejna propozycja firmy AVG. LinkScanner współpracuje z wyszukiwarką Google i wyświetla przy każdym wyniku informację o tym, czy określona strona jest bezpieczna, czy też może wejście na nią wiąże się z pewnym ryzykiem.

Web of Trust (WOT) - dodatek do przeglądarek, który podobnie jak w przypadku AVG wyświetla przy wynikach wyszukiwania ikonkę reprezentującą status danej strony. Ikonka jest wyznacznikiem reputacji, jaką dana strona posiada wśród użytkowników. Każda osoba z zainstalowanym dodatkiem może oceniać strony i pisać komentarze, które zobaczą inni użytkownicy.

Narzędzia do oczyszczania komputera

Wiele pakietów posiada wbudowane narzędzie do oczyszczania i optymalizacji komputera. Niestety, spora część działa bardzo wybiórczo i nie można się spodziewać zbyt dobrych efektów. Lepiej uzbroić się w takie narzędzie, jak CCleaner.

CCleaner to zdecydowanie najpopularniejszy i najlepszy darmowy program do usuwania niepotrzebnych danych, tymczasowych plików, ciasteczek (cookies) oraz historii przeglądanych stron. Posiada także wbudowany moduł do analizowania i oczyszczania rejestru, a także zestaw narzędzi do zarządzania systemem (np. programami uruchamianymi wraz ze startem systemu).

Poza wyżej wymienionymi warto także zwrócić uwagę na program Prey, o którym pisaliśmy niejednokrotnie, a który pozwala zabezpieczyć się przed kradzieżą laptopa, tabletu lub smartfona. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu, Prey umożliwia odnalezienie i odzyskanie skradzionego komputera. Użytkownik może zdalnie przejąć kontrolę nad swoim laptopem, wyświetlić obraz z kamerki (np. żeby zidentyfikować złodzieja) lub skorzystać z funkcji namierzania urządzenia za pomocą funkcji geolokalizacji.

Komentarze