Jak dodać protokół Sitemap do WordPress
Jeżeli prowadzisz stronę czy blog na platformie Wordpress, bardzo ważnym jest pozycjonowanie witryny. Pomocą w tym może być skorzystanie z protokołu Sitemap wykorzystywanego przez wyszukiwarkę Google. W tym poradniku pokażemy, jak skorzystać z tego rozwiązania.
Czym jest Sitemap? To protokół z informacjami na temat naszej witryny, który pomaga wyszukiwarkom internetowym takim jak np. Google zindeksować stronę. Zawiera on informacje na temat wszystkich adresów URL witryny, aktualizacjach itp. Jest to z jednej strony ogromne ułatwienie dla botów skanujących naszą stronę na potrzeby wyszukiwarek. Z drugiej zaś - ułatwienie w lepszym pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach internetowych.
Dlatego też posiadanie Sitemap jest dzisiaj koniecznością, jeżeli zależy nam na dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania Google'a. Bez umieszczenia Sitemap na naszej stronie Google może mieć trudności z zindeksowaniem naszej strony, przez co będzie ona wyświetlana na niższej pozycji. W tym poradniku pokażemy kilka metod, jak skorzystać z Sitemap na stronie działającej w oparciu o Wordpressa.
Jak stworzyć Sitemap na Wordpress
Nasz poradnik zacznijmy od stworzenia Sitemap. Proces jest banalnie prosty, jedyne co musimy tak naprawdę zrobić, to zainstalować odpowiednią wtyczkę na naszej stronie, a następnie umieścić w wybranym przez nas miejscu, gdzie Sitemap ma być wyświetlany.
Wtyczek do obsługi Sitemap na Wordpress jest sporo. Na początek skorzystajmy z darmowego rozszerzenia o nazwie Google XML Sitemaps. Po zainstalowaniu i aktywowaniu, wtyczka będzie dostępna z poziomu zakładki Ustawienia > XML-Sitemap. Kiedy otworzymy tę zakładkę, otrzymamy bogate zestawienie opcji i informacji na temat naszej strony.
Przede wszystkim w górnej części okna otrzymamy link do naszego pliku XML z Sitemap strony. Przyda się on za chwilę, kiedy będziemy chcieli poinformować Google'a o zmianach na stronie.
Możemy też skorzystać z dodatkowych opcji. Nie jest to wymagane, ale jeżeli chcielibyśmy wprowadzić jakieś zmiany, to warto wiedzieć, że wtyczka dostępna jest w całości po polsku, skorzystanie więc z ustawień nie powinno nastręczać żadnych problemów. Możemy np. dodać do pliku dodatkowe strony czy adresy URL, ustawić priorytety dla publikowanych wpisów czy określić, jaka ma być zawartość mapy naszej strony. Można też wyłączyć z indeksowania niektóre elementy.
Po zakończeniu zmieniania ustawień, na samym dole strony klikamy przycisk "Zaktualizuj opcje", aby zapisać poprawki.
Jak poinformować wyszukiwarki o Sitemap
Kiedy już zainstalowaliśmy Sitemap na naszej stronie, pojawia się pytanie - jak dowiedzą się o tym wyszukiwarki takie jak Google czy Bing? Normalnie boty skanujące witryny internetowe wykryją po jakimś czasie, że dodaliśmy Sitemap do naszej strony. Możemy jednak samodzielnie ten proces przyśpieszyć.
W przypadku Google'a, który jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce, wystarczy skorzystać z narzędzia Google Webmaster. Jeżeli jeszcze nie dodaliśmy naszej witryny do tego narzędzia, należy to koniecznie zrobić. Logujemy się na nasze konto Google z poziomu Google Webmaster, a następnie klikamy przycisk "Dodaj" i wpisujemy adres naszej witryny wraz z pozostałymi wymaganymi informacjami.
Następnie musimy potwierdzić, że dodana witryna jest nasza. Przekopiowujemy zatem kod HTML z Google Webmaster, a następnie instalujemy na naszej stronie wtyczkę WordPress SEO i z jej poziomu dodajemy skopiowany kod.
Po pomyślnej weryfikacji naszej strony przechodzimy do zarządzania naszą witryną z poziomu Google Webmaster. Tutaj wybieramy w lewym pasku menu zakładkę Indeksowanie > Mapy witryn. Następnie klikamy czerwony przycisk "Dodaj / Testuj". Teraz w nowym oknie należy wkleić końcówkę adresu WWW naszego pliku Sitemap. Dla przypomnienia - link znajduje się w zakładce wtyczki Google XML Sitemaps. Dodajemy adres i zapisujemy ustawienia.
W ten sposób Google zostanie szybciej poinformowany na temat naszego działania i uzyska szybki dostęp do mapy naszej witryny. Oczywiście samo skanowanie strony czy bloga zajmie nieco czasu.
Jak umieścić Sitemap na stronie
Dobrym rozwiązaniem może być też umieszczenie informacji z Sitemap na swojej stronie. W formie przejrzystej struktury wszystkich linków. Opcja ta przyda się zwłaszcza, jeżeli nie mamy jakoś wielce rozbudowanej strony czy bloga.
Warto na początek zastanowić się, gdzie umieścić drzewko ze strukturą strony - tak aby nie przeszkadzało w korzystaniu ze strony, a jednocześnie było łatwo dostępne. Najczęściej wykorzystywane miejsca to stopka witryny albo jeden z pasków bocznych.
W celu umieszczenia Sitemap na naszej strony najlepiej skorzystać z wtyczki, która pozwala na dodawanie widgetu do wybranego przez nas miejsca. W tym celu warto skorzystać z darmowej wtyczki Simple Sitemap. Jest to bardzo proste rozszerzenie, które po zainstalowaniu i aktywowaniu pojawia się w lewym pasku menu panelu zarządzania Wordpressem. Możemy uzyskać do niego dostęp z poziomu zakładki Ustawienia > Simple Sitemap.
Otrzymujemy tutaj krótki kod (tzw. shortode), który można wkleić w dowolnym miejscu na stronie. Od razu zaznaczmy, że nie warto wklejać Sitemap do dowolnej strony czy wpisu. Najlepiej, gdy taka informacja znajduje się na głównej stronie i widoczna jest z poziomu wszystkich podstron. Dlatego najlepiej wkleić widget z Sitemap w stopce lub pasku bocznym naszej witryny.
W tym celu udajemy się do zakładki Wygląd > Widgety w lewym pasku menu panelu zarządzania Wordpressem. Tutaj ustawiamy pozycję widgetu "Tekst" i wklejamy do niego krótki kod umożliwiający wyświetlenie drzewka mapy witryny. Jeżeli nasz widget nie obsługuje krótkich kodów, możemy włączyć taką opcję - szczegóły znajdziecie w osobnym poradniku.
To wszystko. Po odświeżeniu strony, drzewko z Sitemap będzie wyświetlane w miejscu, gdzie dodaliśmy nasz widget. Powinno to ułatwić wyszukiwarkom indeksującym strony dostęp do informacji na temat naszej witryny lub bloga.
Na zakończenie zachęcamy do komentowania tego tekstu. Zwłaszcza, jeżeli podczas instalacji Sitemap natknęliście się na jakiekolwiek problemy czy błędy. Dajcie też znać, jeżeli szukacie podobnych rozwiązań czy poradników, a nie możecie ich nigdzie znaleźć. Chętnie podpowiemy nowe rozwiązania.