Jak dodać slider do strony WordPress
Slider to ważny element wielu witryn internetowych. W ten sposób możemy szybko zaprezentować odbiorcy ważne treści, wzbogacając je dodatkowo estetycznie. Niestety, nie wszystkie motywy Wordpress posiadają wbudowane slidery. Z tego poradnika dowiesz się, jak samodzielnie dodać pokaz slajdów do swojej strony czy blogu na Wordpressie.
Slider to inaczej pokaz slajdów. Czyli duży baner wyświetlany zwykle na górze strony - w nagłówku. Jego zadaniem jest wyświetlanie kilku grafik często wzbogaconych o tekst, a także zwykle będących odnośnikami do podstron na witrynie. W ten sposób można np. zaprezentować szybko najważniejsze artykuły czy wpisy na swojej stronie. Albo najciekawsze zdjęcia, jednocześnie oferując odnośniki do nich.
Niestety, nie wszystkie motywy Wordpress posiadają funkcję slidera. Niekiedy w nagłówku strony jest miejsce jedynie na statyczne zdjęcie, bądź tylko nazwę strony. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy samodzielnie zainstalować slider. Najlepiej zrobić to za pomocą zewnętrznej, darmowej wtyczki do Wordpressa.
Metoda pierwsza - Meta Slider
Na początek omówmy jeden z najpopularniejszych sliderów dla Wordpressa, czyli Meta Slider. To prosta, wygodna w obsłudze wtyczka. Po jej zainstalowaniu, dostępna jest z poziomu lewego paska menu - zakładki Meta Slider.
Aby stworzyć pierwszy slider, klikamy przycisk "+" w zakładce i przechodzimy do edycji. Jako że wtyczka jest w całości spolszczona, nie powinno być żadnych większych problemów z jej obsługą. Na początek więc klikamy przycisk "Dodaj slajd" i ładujemy z komputera bądź Biblioteki mediów zdjęcia czy grafiki. Następnie ustawiamy w prawym pasku opcji szerokość, wysokość i efekty naszego slidera.
Możemy też skorzystać z ustawień zaawansowanych, które pozwalają na włączenie trybu karuzeli, losowe wyświetlanie zdjęć, ustawienie prędkości animacji i czasu opóźnienia, a także kierunku slajdu. Można zmienić tekst dla przycisków przełączania między slajdami, ustawić łagodzenie przejść, a także dodać własne klasy CSS, jeżeli chcemy poprawić wygląd slidera.
Opcji jest sporo, warto jednak zaznaczyć, że Meta Slider nie pozwala na ustawianie linków do podstron, ani też na dodawanie tekstu do slajdów, z których korzystamy. Kiedy zakończymy pracę i zapiszemy gotowy slajd, należy już tylko skopiować krótki kod i dołączyć go do strony czy wpisu, gdzie slider ma się wyświetlać. Można też skopiować szablon (kod PHP) i wkleić go w zakładce Wygląd > Edytor w pliku header.php. Wówczas nasz slider będzie widoczny na głównej stronie naszej witryny.
Metoda druga - WP Header image slider and carousel
Jeżeli natomiast zależy nam na wtyczce, która umożliwiałaby wyświetlanie slidera w nagłówku strony, należy skorzystać z innego rozwiązania. Takim narzędziem może być darmowa wtyczka WP Header image slider and carousel.
Podobnie jak w przypadku pierwszej wtyczki, również i tutaj przechodzimy do zakładki w lewym pasku menu (zakładka Header Image Slider), a następnie tworzymy nowy slajd przez wciśnięcie przycisku "Add New". Po wykonaniu tej czynności możemy przejść do właściwego tworzenia pokazu slajdów. W polu "URL" wklejamy adres do naszego obrazka, a następnie zapisujemy slajd. Tak samo robimy z pozostałymi grafikami, które chcemy dodać do pokazu slajdów. Oczywiście, mogą to być linki do naszej wewnętrznej biblioteki mediów.
Teraz wystarczy już tylko przejść do zakładki Header Image Slider > Shordcode Design i tutaj skopiować krótki kod do umieszczenia w nagłówku. Zamieszczamy go tak samo jak w przypadku pierwszej metody. Możemy więc wkleić kod do pliku header.php albo też skorzystać z dodatkowej wtyczki, która pozwala modyfikować nagłówki w motywach na Wordpressa.
Warto jeszcze zauważyć, że wtyczka pozwala na modyfikowanie podstawowych ustawień slidera. Robimy to z wnętrza krótkiego kodu, dodając odpowiednie znaczniki. Np. ustawiając efekt przejścia (effect="fade") czy zapętlenie w nieskończoność (loop="true"). Jeżeli nie dodamy żadnych dodatkowych znaczników do krótkiego kodu, slider będzie wyświetlany z automatycznymi ustawieniami wtyczki.
Metoda trzecia - Text Slider
Jeżeli zależy nam na maksymalnej prędkości strony przy zachowaniu ciekawego wyglądu, rozwiązaniem może być wtyczka Text Slider. Pozwala ona na ustawienie slidera wyłącznie z tekstem. To sposób na wyświetlanie skrótów do materiałów, które chcemy promować - w nagłówku strony czy też we wpisach i podstronach.
Obsługa wtyczki jest bardzo prosta. Po zainstalowaniu dostęp do niej uzyskamy z lewego paska menu (zakładka Text Slider). W polu "Main Text" wpisujemy tytuł slajdu, a w polu "Sub Text" jego rozwinięcie. Potem przechodzimy do ustawień. Możemy ustawić opóźnienie slajdu, czas jego trwania, szczegóły fonta (rozmiar, kolor itp.), a także wielkość ikony do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi slajdami. Na koniec wciskamy przycisk "Save Settings", aby zapisać zmiany w ustawieniach naszego slidera.
Teraz pozostaje już tylko wkleić krótki kod w miejsce, gdzie chcemy umieścić slider tekstowy. Może to być wpis, podstrona czy nagłówek naszej strony. Wtyczka nie posiada żadnych innych dodatkowych opcji. Jest prosta i wygodna w obsłudze.
Metoda czwarta - WP Responsive header image slider
Ta wtyczka przyda się wszystkim, którym zależy na sliderze dobrze prezentującym się nie tylko w wersji komputerowej strony, ale również w urządzeniach mobilnych. Slider tworzymy podobnie do wcześniejszych rozwiązań.
Mianowicie, z lewego paska menu przechodzimy do wtyczki i klikamy przycisk "Add New", a następnie dodajemy obrazki, które mają wyświetlać się w sliderze. Możemy dodać również tekst do każdego slajdu, a także link URL - prowadzący do naszej bądź też zewnętrznej strony internetowej. Po zapisaniu wszystkich slajdów przechodzimy do zakładki Reponsive image slider > Slider Designs.
Tutaj możemy ustalićwygląd i zachowanie naszego slidera. W wersji podstawowej otrzymujemytrzy różne typu sliderów, z których możemy skorzystać. Każdy z nich ma własny, unikalny krótki kod, który wystarczy wkleić na naszej stronie, nagłówku czy we wpisie. Jeżelibędziemy zainteresowani innymi opcjami, trzeba już za nie zapłacić.