Spis treści
Kalendarz Google to potężne narzędzie - planuje zadania, pozwala na ustawianie spotkań, wydarzeń, grafiku pracy itp. W dodatku, w dość prosty sposób można zintegrować go z naszą stroną internetową. Pod warunkiem, że działa w oparciu o platformę Wordpress. Zapraszamy do zapoznania się z naszym prostym poradnikiem.
Jeżeli prowadzisz działalność usługową, warto umożliwić swoim klientom dostęp do grafika zajęć czy spotkań. A także możliwość zapisywania się do kalendarza na wybrane spotkania albo inne wydarzenia. Jeszcze lepiej, jeżeli klienci mogą dodawać swoje zgłoszenia z poziomu Twojej witryny internetowej, a Ty widzieć ich działania w kalendarzu w telefonie lub tablecie.
Do tego właśnie może służyć integracja Kalendarza Google z platformą Wordpress. W tym poradniku pokażemy kilka prostych sposobów, które pozwalają na umieszczenie i zintegrowanie Kalendarza z naszą stroną na Wordpress. Zacznijmy od najprostszego sposobu.
Umieszczenie Kalendarza Google na stronie
Najprostszy, a zarazem najbardziej prymitywny sposób to umieszczenie kodu Kalendarza na konkretnej stronie naszej witryny. Jest to metoda bardzo prosta, ale nie zawsze będzie graficznie pasowała do wyglądu naszej strony. Nie oferuje też wielu opcji zarządzania Kalendarzem Google.
Na początek kopiujemy kod z naszego Kalendarza. W tym celu należy otworzyć stronę Kalendarz Google, będąc zalogowanym na swoim koncie. Następnie, w lewej części okna odnajdujemy listę kalendarzy podpiętych do naszego konta rozwijamy opcje konkretnego kalendarza, który chcemy skopiować, a następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie "Ustawienia kalendarza".
Po przeniesieniu do nowej strony ustawień, klikamy link u góry - "Udostępnij ten kalendarz". Ustawiamy, aby kalendarz był dostępny publicznie, a następnie zapisujemy ustawienia.
Teraz w lewej części okna ustawień kalendarza elementy, które mają znajdować się w skopiowanym linku ("Osadź ten kalendarz"). Następnie z pola z kodem kopiujemy cały kod do umieszczenia na stronie. Teraz wystarczy już tylko przenieść się do panelu Wordpressa, a tam w widoku "Tekstowym" postu czy strony, wkleić w odpowiednim miejscu skopiowany kod.
Strona będzie teraz zawierała widok z Kalendarza Google.
Widget z Kalendarzem Google
To było najprostsze rozwiązanie, przejdźmy teraz do ciekawszej metody. Pozwala ona na umieszczenie Kalendarza Google jako widgetu na stronie stworzonej za pomocą Wordpressa.
Najprostszym rozwiązaniem, z jakiego możemy skorzystać jest dodatek o nazwie Simple Calendar Widget. Dodatek instalujemy tak jak wszystkie wtyczki do Wordpressa - a następnie aktywujemy. Teraz wystarczy przejść do zakładki w lewym menu panelu Wordpress, a następnie wybrać Wygląd > Widgety. Tutaj dodajemy nowy kalendarz do odpowiedniego miejsca menu strony, a następnie wpisujemy nazwę dla niego i dodajemy ID naszego kalendarza Google.
ID można zdobyć w prosty sposób. Z poziomu ustawień konkretnego kalendarza Google (zobacz wcześniejszy punkt) z pola "Adres kalendarza" kopiujemy wyświetlony link. Powinien on mieć taką wartość: ciąg-znaków-kalendarza-google@group.calendar.google.com. Ten link wklejamy następnie w Simple Calendar Widget w polu "Calendar ID". Zapisujemy widget i sprawdzamy, czy wszystko zostało wykonane poprawnie.
Widget oczywiście będzie wyświetlał się w miejscu, w którym go umieścimy - stopce, menu bocznym itp. naszej strony.
Google for WordPress
Jeżeli szukamy bardziej rozbudowanego i bardziej zintegrowanego z Google'em rozwiązania, warto skorzystać z plugina Google for WordPress. Jest to narzędzie, które pozwala na podpięcie wszystkich usług Google'a do Wordpressa - Dysku, YouTube, Google + itp. Nas interesuje natomiast tylko Kalendarz Google. Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki przechodzimy do jej ustawień, a następnie włączamy dostęp do Kalendarza - wchodzimy w zakładkę "WP & Google" i klikamy "YES" przy pozycji "Google Calendar", a potem u dołu strony "Save changes".
Potem przechodzimy do nowo utworzonej zakładki WP & Google > Google Calendar. Tutaj możemy dodać wszystkie interesujące nas pozycje. Czyli w ustawieniach ogólnych (zakładka "Defaults") ID naszego kalendarza (tak samo jak poprzednim punkcie), a także szczegóły dotyczące wyświetlania kalendarza według miesiąca, tygodnia itp.
Na koniec możemy dodać gotowy kalendarz w formie widgetu do strony, bądź też możemy skorzystać ze specjalnych tagów. Umożliwiają one wstawianie kalendarza w dowolnym miejscu na podstronach czy wpisach. Wystarczy wkleić odpowiedni tak oferowany przez wtyczkę.
Informacje na temat tagów znajdziecie w zakładce "Shortcodes" w ustawieniach wtyczki WP & Google > Google Calendar. Możemy też tutaj ustalić, jakie dodatkowe elementy dotyczące kalendarza mają wyświetlać się na stronie dzięki tagowi. Np. nazwa, wysokość i szerokość kalendarza itp. Możemy też dodawać strefę czasową, dodatkowe zakładki itp. Ostatnia zakładka w ustawieniach Google Calendar pozwala na aktywowanie lub wyłączenie widgetów.
Podsumowując trzeba zaznaczyć, że znajdziemy jeszcze sporo darmowych i płatnych wtyczek do obsługi Kalendarza Google. Jeżeli macie swoje typy - piszcie o nich w komentarzach do tego tekstu. Z chęcią zamieścimy je jako dodatkowe opcje w naszym poradniku.