Jak dodać konto administratora w WordPress z FTP
W tym poradniku pokażemy Wam, jak w prosty sposób dodać do swojej witryny działającej w oparciu o Wordpressa nowe konto administratora (admina). Tym razem zrobimy to jednak z poziomu klienta FTP - czyli bez łączenia się z panelem zarządzania Wordpressem. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Podobnie jak w systemie Windows, również Wordpress zarządzany jest z poziomu konta administratora. Istnieją też różne rodzaje kont, które mają różnego stopnia przywileje - mniejsze lub większe. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie strony, warto jest na co dzień korzystać z innego konta niż administrator, ustawiając oczywiście dla różnych kont odmienne hasła.
Czasami jednak potrzebujemy stworzyć więcej niż jedno konto administratora, np. jeżeli z Wordpressa korzysta więcej niż jedna osoba, które powinny mieć prawa dostępu do wszystkich funkcji. Dobrym pomysłem jest dodanie nowego konta administratora z poziomu serwera, czyli miejsca, gdzie przetrzymywane są pliki naszej witryny. Rozwiązanie to może się też przydać w momencie, gdy mamy problem z panelem zarządzania Wordpressem. Np. wówczas, gdy ktoś włamał się na nasze konto Wordpress i zablokował nam do niego dostęp. Wówczas z poziomu FTP możemy szybko i sprawnie odzyskać prawa dostępu do strony, bez utraty plików.
Dodawanie konta administratora do Wordpress
Przejdźmy jednak do samego poradnika. W celu instalacji profilu administratora na naszej witrynie czy blogu Wordpress musimy mieć oczywiście dostęp do serwera. Login i hasło zazwyczaj dostajemy podczas założenia konta (hostingu). Jeżeli nie dostałeś tych danych lub też nie możesz ich znaleźć, należy zwrócić się do dostawcy hostingu o ich ponowne przesłanie na adres e-mail.
Z naszym serwerem FTP możemy połączyć się na kilka sposobów. Możemy to zrobić z poziomu klienta FTP takiego jak chociażby darmowa FileZilla. Często też dostawcy hostingu oferują możliwość dostępu do plików na naszej stronie z poziomu naszego konta w przeglądarce internetowej. Wystarczy sprawdzić na swojej stronie zarządzania kontem u hostingodawcy, czy taka funkcja została udostępniona.
Niezależnie od tego, w jaki sposób uzyskamy dostęp do naszego konta FTP, kolejnym krokiem jaki trzeba wykonać jest pobranie na komputer pliku o nazwie functions.php. Znajduje się on w folderze public_html > wp-content > nazwa motywu, z którego korzystasz. Ścieżka może więc wyglądać w następujący sposób:
public_html/wp-content/fiveteen/functions.php
Po odnalezieniu interesującego nas pliku, pobieramy go na komputer. Następnie, kiedy plik znajdzie się już w naszym pececie, otwieramy go - najlepiej za pomocą zwykłego Notatnika. Teraz, na samym dole należy dodać następujący kod:
$user = ‚NAZWA UŻYTKOWNIKA‚;
$pass = ‚HASŁO‚;
$email = ‚ADRES E-MAIL‚;
if ( !username_exists( $user ) && !email_exists( $email ) ) {
$user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email );
$user = new WP_User( $user_id );
$user->set_role( 'administrator' );
} }
add_action('init','wpb_admin_account');
Warto tutaj zaznaczyć, że w polu NAZWA UŻYTKOWNIKA wpisujemy własną nazwę loginu do nowego konta administratora (np. download.net.pl). W polu HASŁO wpisujemy oczywiście bezpieczne hasło, za pomocą którego będziemy logować się do naszego konta. Należy też koniecznie wpisać adres działającego konta e-mail, na które zostanie wysłane potwierdzenie logowania i ewentualne instrukcje przywrócenia hasła w przypadku problemów.
Kiedy wykonamy wszystkie powyższe czynności, zapisujemy plik z poziomu Notatnika. Następnie zaktualizowany functions.php wrzucamy z powrotem na serwer, nadpisując zmienione dane. W ten sposób dodaliśmy do naszego konta Wordpress nowego użytkownika typu admin.
Jak usunąć konto administratora Wordpress
Dodane w powyższy sposób konto administratora Wordpress możemy również w bardzo prosty sposób usunąć. Przyda się to, jeżeli użyliśmy go np. tylko do odzyskania naszej zhakowanej strony internetowej. Albo też, jeżeli postanowiliśmy, że do zarządzania Wordpressem potrzebne jest tylko jedno konto admina.
Oczywiście, pierwsze co przychodzi na myśl, to ponowne pobranie pliku functions.php z naszego serwera FTP, a następnie z poziomu Notatnika usunięcie dodanych wcześniej wartości. Jest to rzecz jasna działająca metoda, jeżeli jednak mamy już dostęp do panelu zarządzania Wordpressem, możemy to samo osiągnąć w prostszy i mniej czasochłonny sposób.
Wystarczy zalogować się do panelu zarządzania Wordpressem, a następnie otworzyć w lewym pasku menu zakładkę Wygląd > Edytor. Następnie, w prawej części okna panelu odszukujemy link do pliku functions.php. Trzeba pamiętać, aby zmiany wprowadzać z poziomu motywu, do którego dodawaliśmy konto administratora.
Teraz wystarczy już tylko odszukać w edytorze pliku functions.php kod, który wcześniej dodaliśmy, a następnie skasować go i zapisać z poziomu panelu zarządzania nasz plik. Gotowe. Po odświeżeniu strony, konto administratora będzie niedostępne.
Na zakończenie prosimy oczywiście o informacje, jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek problemy z wprowadzeniem tego poradnika w życie. Dajcie też znać w komentarzach o ewentualnych problemach z odzyskiwaniem konta Wordpress - postaramy się pomóc.