Masz problemy z wyświetlaniem zdjęć i grafik na swojej stronie Wordpress? Być może jest to spowodowane błędem związanym ze złą implementacją SSL. W tym poradniku pokażemy, jak rozwiązać ten problem.

Omawiany przez nas problem dotyczy przede wszystkim platformy Wordpress 4.4, ale błędy mogą pojawić się również w innych wydaniach tego narzędzia do obsługi blogów czy stron internetowych. Problem dotyczy przede wszystkim wyświetlania obrazków na stronie lub blogu. Omówmy pokrótce najczęściej pojawiające się problemy:

  • wszystkie obrazki na stronie nie wyświetlają się
  • obrazki zniknęły z biblioteki multimediów Wordpress
  • obrazki nie są widoczne w panelu Wordpress (Kokpit)
  • pojawiają się ostrzeżenia o problemach z bezpieczeństwem

Jeżeli macie tego typu problemy, są one spowodowane przez Wordpressa 4.4 - a konkretnie, przez jego współpracę z protokołem SSL zabezpieczającym naszą stronę. Oczywiście, jeżeli nie masz zainstalowanych certyfikatów SSL na stronie, powody takiego zachowania Wordpressa są inne. W tym tekście skupimy się na rozwiązaniu błędów związanych z SSL. Tutaj warto też zaznaczyć, że naprawa SSL przyda się nie tylko, kiedy mamy problemy ze zdjęciami czy grafikami, ale w ogóle do poprawnego działania strony.

Co to jest Mixed Content

Jeżeli instalowaliśmy na naszej stronie protokół SSL, ale nie przeprowadziliśmy całego procesu poprawnie lub też jeżeli wystąpiły jakieś błędy, zawartość strony może być wymieszana (tzw. Mixed Content). Tzn. część materiałów przesyłana jest via protokół HTTPS, a część bez szyfrowania - za pomocą HTTP.

Właśnie wdrożenie nie do końca protokołu SSL może powodować błędy z obrazkami na stronie. A także brak pełnego zabezpieczenia naszej strony czy też bloga.

Aby pozbyć się Mixed Content z naszej strony, będziemy musieli wykonać kilka czynności. Na szczęście inni użytkownicy Wordpressa zauważyli już dawno tego typu problemy i rozwiązanie zostało częściowo zautomatyzowane. W celu naprawy SSL na stronie skorzystamy z dwóch darmowych dodatków do Wordpressa.

Jak usunąć Mixed Content i naprawić SSL

Na początek instalujemy wtyczkę o nazwie WordPress HTTPS (SSL). Jeżeli nie wiesz, jak instalować wtyczki Wordpress, odsyłamy do osobnego poradnika. Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki, w lewym panelu menu Wordpress przechodzimy do zakładki HTTPS. Następnie zaznaczamy, aby dodatek ustawił HTTPS dla wszystkich linków na stronie.

WordPress HTTPS (SSL) pozwala również na zabezpieczanie za pomocą protokołu HTTPS pojedynczych postów na stronie. Ta funkcja przyda się, jeżeli będziemy mieli problemy z SSL dla nowych wpisów na stronie.

W tym celu podczas edycji tekstu w prawej części menu zaznaczamy „Secure post” w sekcji HTTPS. Następnie aktualizujemy lub publikujemy nasz wpis - został on zabezpieczony za pomocą SSL.

Można też skorzystać z darmowej wtyczki o nazwie Search RegEx, której zadaniem jest wyszukiwanie wartości i elementów na naszej stronie Wordpress. Możemy wpisać po prostu hasło „HTTP”, a następnie ręcznie poprawić wszystkie wyszukane elementy na „HTTPS”.

Sprawdź Ustawienia

Kolejnym ważnym elementem jest przejrzenie Ustawień, a w szczególności Ustawienia > Ogólne i Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki.

W każdym miejscu, gdzie w Ustawieniach Ogólnych jest informacja o linkach zaczynających się na HTTP należy zmienić je na HTTPS. W ten sposób wymuszamy stosowanie protokołu SSL na naszej stronie. Tak samo robimy w pozostałych zakładkach Ustawień, jeżeli pojawi się taka potrzeba. Na koniec zapisujemy każdą zakładkę za pomocą niebieskiego przycisku „Zapisz zmiany” dostępnego u dołu strony.

W ten sam sposób powinniśmy przejrzeć zakładkę Wygląd > Edytor. Tzn. wszystkie pozycje znajdujące się w Edytorze, czyli cały kod strony. Wystarczy to zrobić uruchamiając wyszukiwanie na stronie (Ctrl + F) i wpisując „HTTP”. Wszystkie frazy zastępujemy oczywiście za pomocą „HTTPS”.

Dobrze byłoby w podobny sposób przejrzeć ustawienia zainstalowanych wtyczek dla Wordpress, z których korzystamy, a także zainstalowany motyw. Również tam mogą znajdować się linki HTTP, które należy zamienić na HTTPS.

Podsumowanie

Jak widzimy, naprawa obrazków na stronie z Wordpress zaprowadziła nas do naprawy SSL i linków znajdujących się wewnątrz panelu sterowania stroną. Jeżeli poprawnie i dokładnie wykonamy wszystkie czynności, powinniśmy przywrócić właściwe wyświetlanie obrazków na naszej stronie czy też blogu.

Niestety, nie jest to problem, który da się błyskawicznie rozwiązać. Najczęściej wystarczy zastosować się do wskazań wtyczki WordPress HTTPS (SSL), aby pozbyć się irytujących problemów. Warto też zaktualizować samego Wordpressa - w nowszych wersjach tej platformy poprawiono wiele błędów i niedociągnięć.

Gdybyście jednak mimo powyższych porad nadal mieli problemy z SSL na swojej stronie, opiszcie je w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się udzielić indywidualnej pomocy. Dajcie też znać, jeżeli borykacie się z innymi problemami związanymi z obsługą SSL w Wordpress. Temat jest spory i tylko niektóre rzeczy udało nam się ująć w powyższym tekście. Chętnie rozbudujemy go lub przygotujemy nowe porady.