Kanał RSS pozwala osobom odwiedzającym naszą stronę na szybki dostęp do nowych informacji. Nie muszą wchodzić na naszą witrynę - wystarczą powiadomienia, o tym co się u nas dzieje. W tym poradniku pokażemy, jak wyłączyć RSS na swojej stronie działającej w oparciu o WordPressa.

Czym jest kanał RSS? To narzędzie udostępniające nagłówki - lub całe teksty - z naszej strony. Dzięki temu osoby korzystające z czytników RSS mogą być na bieżąco z tym, co dzieje się na naszej stronie. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wówczas, gdy prowadzimy bloga lub regularnie dodajemy nowe treści do naszej witryny internetowej.

Wordpress domyślnie aktywuje kanał RSS dla naszej strony - jest to funkcja wbudowana w tę platformę do zarządzania stronami internetowymi. Jeżeli jednak nie publikujemy wielu materiałów, albo prowadzimy tzw. statyczną stronę, RSS jest niepotrzebny. Wówczas warto go wyłączyć. Z drugiej strony, jeżeli zależy nam na wejściach internautów na naszą stronę, warto ograniczyć informacje publikowane z poziomu RSS.

Jak sprawdzić, czy RSS działa na naszej stronie? Wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać nasz adres internetowy i dodać do niego "feed". Czyli może to wyglądać np. tak:

www.download.net.pl/feed

Jeżeli RSS jest aktywny, na stronie /feed pojawią się informacje o ostatnich wpisach i nowościach na naszej witrynie. Jeżeli nie - odpowiedni komunikat (np. "No feed available").

Jak całkowicie wyłączyć RSS - metoda pierwsza

Na początek sposób, który pozwala na wyłączenie kanału RSS z naszej strony za pomocą edycji kodu. Jest to opcja trudniejsza, ale z drugiej strony nie wymaga instalowania zbędnych wtyczek itp.

W celu całkowitego wyłączenia RSS na naszej stronie logujemy się do panelu zarządzania Wordpressem, a następnie otwieramy zakładkę Wygląd > Edytor. Tutaj, w prawej części okna odnajdujemy wśród linków pozycję o nazwie functions.php. Oczywiście, otwieramy ten plik z poziomu panelu zarządzania Wordpressem.

Teraz wystarczy dodać następujący kod do pliku functions.php:

function wpb_disable_feed() {
wp_die( __('No feed available,please visit our homepage!') );
}

add_action('do_feed', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rdf', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2_comments', 'wpb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom_comments', 'wpb_disable_feed', 1);

Na zakończenie zapisujemy plik i odświeżamy stronę. Zmiany zostały wprowadzone natychmiastowo i /feed czyli nasz kanał RSS został całkowicie wyłączony. Nikt nie będzie miał już do niego dostępu, póki ponownie go nie uruchomimy - kasując powyższe linijki kodu dodane do naszej strony.

Jak całkowicie wyłączyć RSS - metoda druga

Jak to zwykle bywa, to samo co za pomocą kodu, możemy osiągnąć również z poziomu wtyczki przeznaczonej na Wordpressa. Wtyczka nazywa się Disable Feed Plugin i jest dostępna rzecz jasna zupełnie za darmo. Wystarczy pobrać ją i aktywować z poziomu zakładki Wtyczki > Dodaj nową w naszym panelu zarządzania stroną na Wordpressie.

Po aktywowaniu wtyczki, przechodzimy do zakładki Ustawienia > Czytanie dostępnej z poziomu lewego paska menu w panelu zarządzania Wordpressem. Znajdziemy tutaj nową pozycję - "Disable Feeds Plugin". Oferuje ona dwie możliwości wyłączenia kanału RSS na naszej stronie. Pierwsza przekierowuje z /feeds na stronę główną, druga natomiast - do strony 404.

Po wybraniu interesującej nas funkcji, klikamy przycisk "Zapisz" u dołu strony i odświeżamy witrynę. Kanał RSS został zablokowany do czasu, aż nie włączymy go ponownie lub kiedy usuniemy wtyczkę z naszej strony.

Jak ograniczyć kanał RSS na swojej stronie

Na koniec omówmy metodę pośrednią, czyli częściowe ograniczenie kanału RSS. Dzięki temu z jednej strony będziemy mieli kontrolę nad informacjami, które wydostają się z naszej witryny czy bloga, z drugiej zaś - użytkownicy kanałów RSS będą mogli nas dodać do obserwowanych stron.

Rozwiązanie to jest najlepszym sposobem, jeżeli prowadzimy stronę, na której często i regularnie pojawiają się nowe treści. W ten sposób nie będziemy blokować dodatkowego kanału powiadamiania odbiorców o nowych materiałach na naszej stronie, a jednocześnie przyciągniemy ich do witryny.

W tym celu udajemy się do zakładki Ustawienia ? Czytanie. Tutaj odszukujemy pozycję o nazwie "W kanałach nowości wyświetlaj" i zmieniamy wartość domyślną ("całą treść") na — "wypisy". następnie zapisujemy całą stronę i odświeżamy naszą witrynę.

Teraz w kanale RSS pojawią się tylko skróty z naszych wpisów czy nowych stron. Czyli tytuł oraz pierwszy akapit (tzw. lead), które zachęcą do kliknięcia i odwiedzenia naszej witryny. Możemy też określić, ile nowych materiałów ma być dostępnych dla kanałów RSS - np. tylko 10 ostatnich wpisów. Tę funkcję ustawimy również z poziomu zakładki Czytanie.

Na zakończenie zachęcamy do komentowania tekstu, zwłaszcza jeżeli macie problemy z obsługą RSS na swojej stronie. Bądź też, jeżeli powyższy poradnik okazał się skomplikowany i potrzebujecie pomocy, aby wprowadzić go w życie. Chętnie pomożemy - wystarczy odezwać się do nas.