Jak dodawać statystyki i wykresy do WordPress

Pewnie, że można wstawić po prostu grafikę - zrzut ekranu z Excel lub PowerPointa. Jeżeli jednak chcemy w ładny sposób zaprezentować naszym odbiorcom statystyki, wykresy czy innego rodzaju graficzne raporty - lepiej skorzystać z innych rozwiązań. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Statystyki i wykresy to świetny sposób na wzbogacenie swoich wpisów na blogu czy stronie opartej na platformie WordPress. Dzięki nim możemy pokazać w nieco inny sposób dane, a także dostarczyć w ładniejszej formie treści, które mamy do przekazania. Zazwyczaj statystykami i wykresami wzbogaca się teksty typu raporty czy porównania i badania. Można jednak je wykorzystywać do innych tekstów, nawet z zakresu humanistyki czy osobistych opinii.

Najpopularniejszy sposób to wykonanie grafiki na podstawie wykresu z Excela lub innego arkusza kalkulacyjnego. Metoda ta ma jedną wadę - nieciekawie prezentuje się na stronie internetowej. Zwłaszcza jeżeli ktoś odwiedza naszą witrynę z poziomu urządzenia mobilnego. Na szczęście problem ten można rozwiązać w prosty sposób - jak, tego dowiecie się z naszego poradnika. Przejdźmy jednak do głównej części tekstu.

Dodawanie wykresu w WordPress Charts and Graphs

Jest sporo wtyczek na Wordpressa oferujących możliwość zamieszczania na naszej stronie lub blogu statystyk oraz wykresów. Jedną z najlepszych jest jednak darmowe rozszerzenie o nazwie WordPress Charts and Graphs. Po jego pobraniu i aktywowaniu, wtyczka dostępna jest z poziomu zakładki Media > Visualizer Library. Jest to możliwe dzięki integracji wtyczki z Biblioteką mediów na naszej stronie Wordpress.

Przejdźmy teraz do samego wykorzystania wtyczki. Sposób jest banalnie prosty. Otwieramy ustawienia wtyczki, a a następnie klikamy przycisk "Add New". W ten sposób przechodzimy do tworzenia nowego wykresu czy statystyki. Pojawi się ekran wyboru, na którym decydujemy jaki rodzaj danych ma być wyświetlony - tort, słupki, mapa, klasyczny wykres, licznik itp. Opcji jest kilka, wszystkie prezentują się bardzo ładnie.

Po wybraniu interesującej nas wizualizacji, klikamy przycisk "Next" u dołu ekranu i przechodzimy dalej. W kolejnym widoku należy dodać dane, na podstawie których zostanie wygenerowany wykres. Dane możemy dodać na dwa sposoby:

W zależności od tego, jaką opcję wybierzemy, wrzucamy nasze dane z arkusza kalkulacyjnego zapisanego w chmurze lub po prostu z komputera. Oczywiście, nasze dane muszą być zapisane w odpowiedniej formie. Wtyczka nie rozpozna zbytnio rozbudowanych tabel czy skomplikowanych danych. Informacje, aby nasz wykres był dobrze wyświetlony, powinny być podzielone na dwie kolumny z prostym opisem.

W przypadku danych importowanych z internetu należy pamiętać o ustawieniu Udostępniania. Np. w przypadku Dokumentów Google WordPress Charts and Graphs nie będzie wstanie zaimportować danych, jeżeli wcześniej nie udostępnimy ogólnie stworzonego przez nas dokumentu. Udostępnianie jest proste, wystarczy z poziomu dokumentu Google kliknąć przycisk "Udostępnij", a następnie w opcjach wybrać, aby był on widoczny dla wszystkich, którzy mają link. Następnie ów link wklejamy do WordPress Charts and Graphs.

Publikowanie wykresu w WordPress Charts and Graphs

Przejdźmy teraz do publikowania wykresu. Załóżmy, że prawidłowo dodaliśmy wszystkie dane. Teraz należy już tylko umieścić wykres we wpisie czy na stronie. Z poziomu wtyczki zapisujemy nasz plik, a następnie przechodzimy do ogólnego widoku wszystkich dodanych przez nas wykresów.

Teraz wystarczy już tylko skopiować krótki kod (tzw. shortcode) z naszej wtyczki. Dostępny jest on pod miniaturką wykresu na liście wszystkich dodanych za pomocą wtyczki wykresów i statystyk. Po skopiowaniu krótkiego kodu przechodzimy do edycji wpisu lub strony - w zależności, gdzie chcemy umieścić interesujący nas wykres. Wchodzimy następnie w widok tekstowy edycji postu. Tutaj, w odpowiednim miejscu wklejamy krótki link i zapisujemy całość albo publikujemy, jeżeli wcześniej nie mieliśmy okazji opublikować tekstu.

Gotowe, to wszystko. Teraz nasz wykres będzie widoczny na stronie internetowej. Jak widać, prezentuje się on całkiem dobrze, a co jeszcze lepsze - nie jest zwykłym zrzutem ekranu wklejonym z komputera. Będzie też ciekawie wyglądał na mniejszych ekranach w urządzeniach mobilnych takich jak smartfon lub tablet.

Możemy też skorzystać z prostszych rozwiązań. Chociażby z wtyczki WordPress Charts, która pozwala na szybkie wstawianie wykresów czy statystyk. Wtyczka działa na zasadzie rozbudowanego krótkiego kodu. Z zakładki Media > WP Charts kopiujemy krótki kod dotyczący interesującego nas typu wykresu. Następnie wewnątrz kodu, w polu "data" wpisujemy ręcznie nasze dane.

Cały kod następnie wklejamy w odpowiednim miejscu - we wpisie lub na stronie. To wszystko. Jak widać, WordPress Charts jest banalnie prosty w obsłudze, nie trzeba importować danych czy przesyłać dodatkowych plików. Wszystkie operacje wykonujemy z poziomu naszego panelu zarządzania Wordpressem.

Na zakończenie zachęcamy do komentowania tego tekstu, zwłaszcza jeżeli macie jakiekolwiek problemy z korzystaniem z omawianych tutaj sposobów na dodawanie wykresów i statystyk. Dajcie też znać w komentarzach, jeżeli szukacie innych, zbliżonych rozwiązań, których jeszcze nie opisaliśmy w naszym serwisie.

Komentarze