Spis treści
Domyślnie podział jest prosty: jedna strona, jeden motyw. Co jednak, jeżeli chcielibyśmy na jednej witrynie mieć więcej niż jeden działający motyw? Jest to możliwe i całkiem proste do przeprowadzenia - zobaczcie nasz poradnik.
Domyślny układ motywów w Wordpress jest prosty. Na jedną stronę przypada jeden motyw. Jeżeli chcemy zmienić motyw, będzie to dotyczyło całej naszej witryny. W ten sposób zachowana jest nie tylko prostota działania platformy Wordpress, ale również spójność konkretnej strony internetowej. Wprowadzanie zbyt wielu zmian mogłoby źle wpłynąć na naszą stronę.
Nie oznacza to jednak, że tego ustalenia nie da się obejść. Owszem, jest to możliwe, na dodatek w dość prosty sposób. Jeżeli zależy nam na zastosowaniu innego motywu dla którejś z naszych podstron na witrynie - np. dla bloga - można to zrobić za pomocą paru prostych kliknięć. Zacznijmy od najłatwiejszego sposobu.
Podstawowe ustawienia Multiple Themes
Multiple Themes to prosta, darmowa wtyczka dla Wordpressa, która umożliwia dopasowanie do każdej strony na naszej witrynie innego motywu. Oczywiście, nie polecamy przesadzać, ale teoretycznie wtyczka pozwala na nieograniczoną instalację motywów uzależnioną jedynie liczbą stron, jakie posiadamy.
Po zainstalowaniu i aktywowaniu, Multiple Themes dostępna jest z poziomu lewego paska menu Wordpressa, w zakładce Wygląd > Multiple Themes plugin. Mamy tutaj ustawienia i dodatkowe opcje wtyczki.
Przede wszystkim, po otwarciu ogólnych ustawień tego rozszerzenia przechodzimy do sekcji o nazwie "Select Theme for Site Home". Tutaj w wolnym pasku ustawiamy motyw dla głównej strony - czyli startowej strony naszej witryny.
Następnie przechodzimy do sekcji "URL of Page, Post, Prefix or other ", gdzie wklejamy adres podstrony, która ma mieć inny motyw. Powyżej, w polu "Theme" zaznaczamy motyw dla podstrony. Możemy też ustawiać inne motywy dla słów kluczowych, postów czy wartości wyszukiwania. Na koniec wciskamy "Save All Changes" u dołu strony. W ten sposób możemy szybko spersonalizować ustawienia motywów - np. oddzielny dla bloga, osobny dla pozostałej zawartości witryny.
Ustawienia zaawansowane wtyczki Multiple Themes
Jeżeli chcemy wprowadzić bardziej globalne ustawienia, które będą dotyczyły różnych rodzajów stron, warto skorzystać z zaawansowanych opcji w ramach wtyczki. Są one dostępne w wewnętrznej zakładce wtyczki - "Advanced Settings".
Tutaj możemy ustalić wspólny motyw np. tylko dla stron na naszej witrynie ("Select Theme for All Pages). W ten sposób wszystkie podstrony, jakie dodamy będą dzieliły jeden wygląd. To samo możemy osiągnąć w przypadku wpisów - również można ustawić jeden rodzaj skórki tylko dla wpisów na blogu ("Select Theme for All Posts").
Oczywiście, Multiple Themes pozwala również na ustawienie jednego motywu dla całej strony, gdyby znudził nam się podział na różne motywy. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala na globalne cofnięcie wprowadzonych przez nas zmian. Samo usunięcie Multiple Themes nic nie da, bo ustawione przez nas motywy są niezależne od późniejszego działania wtyczki.
Jak usunąć wiele motywów z Wordpressa
Na koniec chcielibyśmy przedstawić Wam rozwiązanie, które pozwala na kasowanie wielu motywów z naszej strony opartej na Wordpressie. Wtyczka ta przyda się, jeżeli mamy zainstalowanych wiele motywów na naszej stronie, które zajmują tylko miejsce i do niczego się nie przydają. To rozwiązanie również wspierające sprzątanie po wtyczce Multiple Themes.
Wtyczka jest darmowa, a nazywa się Delete Multiple Themes. Po jej zainstalowaniu, możemy skorzystać z niej z poziomu zakładki Wygląd > Delete Themes w lewym pasku menu naszego panelu zarządzania stroną Wordpress.
Po przejściu do wzmiankowanej zakładki, uzyskujemy dostęp do listy wszystkich zainstalowanych na naszej witrynie czy blogu motywów. Aby je usunąć, wystarczy zaznaczyć kilka czy nawet większość na liście, a następnie wcisnąć przycisk u dołu strony - "Delete Themes". Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie operacji, a następnie wszystkie zaznaczone uprzednio motywy zostaną usunięte.
Na koniec zachęcamy oczywiście do wpisywania ewentualnych kłopotów dotyczących zarządzania motywami na Wordpressie. Postaramy się pomóc, jeżeli dokładnie opiszecie swoje problemy.