Xiaomi Mi4C – jak zainstalować polski język (MIUI Polska)
Zakupiłeś Xiaomi Mi4C, ale telefon nie ma obsługi języka polskiego? Nie martw się, język polski można dodać poprzez zainstalowanie odpowiedniej wersji MIUI. Możesz zainstalować ROM z MIUI Polska, posiadający pełne wsparcie dla polskiego języka. Jak to zrobić?
Większość popularnych urządzeń od Xiaomi ma od razu wbudowaną obsługę języka polskiego. Dzieje się tak, gdyż są one oficjalnie dystrybuowane na rynki zachodnie, a więc mają zainstalowaną nakładkę MIUI w wersji Global (na cały świat). Niektóre urządzenia jednak są oficjalnie produkowane tylko na rynek chiński, przez co mają zainstalowaną nieco inną wersję Androida z nakładką MIUI China. Tam znajdziesz tylko język chiński i angielski.
Do takich modeli należy, niestety, Xiaomi Mi 4C. Pomimo tego, że model ten możemy zakupić np. w serwisie Allegro, oficjalnie nie został on wydany na rynek europejski. Mi 4C przeznaczony jest oficjalnie tylko na rynek chiński, a więc ma domyślnie zainstalowany rom MIUI China bez obsługi języka polskiego. Da się to jednak zmienić.
Uwaga! Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zrób kopię zapasową wszystkich danych, w tym zdjęć, filmów i muzyki, a także kontaktów i wiadomości SMS, gdyż mogą one zostać usunięte w trakcie wykonywania poniższych czynności.
Jak dodać język polski do MIUI?
Rozwiązaniem jest zainstalowanie innej wersji MIUI, która posiada obsługę języka polskiego. Najlepszym przykładem takiego ROMu jest MIUI Polska. To lekko zmodyfikowana wersja oryginalnego ROMu MIUI, posiadająca pełną obsługę języka polskiego i kilka innych ulepszeń.
Zainstalowanie innej wersji MIUI nie jest trudne, ale należy pamiętać o kilku rzeczach, o których napiszemy poniżej. Przede wszystkim trzeba jednak w Xiaomi Mi 4C sprawdzić, czy jest odblokowany bootloader (jest to wymagane do zainstalowania innej wersji MIUI).
Jak sprawdzić, czy bootloader jest odblokowany w Xiaomi Mi4C
W większości przypadków bootloader powinien być oryginalnie odblokowany. Xiaomi jednak wprowadziło pewne zmiany w swoim oprogramowaniu MIUI China, które oryginalnie jest wgrane w modelu Mi 4C. Od wersji MIUI 6.1.14 bootloader jest blokowany, nawet jeśli wcześniej mieliście go odblokowanego. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie używać wbudowanej funkcji aktualizacji do uaktualniania systemu z zainstalowanym MIUI China, gdyż w ten sposób zablokujecie sobie na 100% bootloader i konieczne będzie przechodzenie przez dość długą procedurę odblokowywania.
Aby sprawdzić, czy bootloader jest zablokowany lub odblokowany, należy uruchomić telefon ponownie w trybie Recovery. W tym celu przejdź w swoim telefonie do aplikacji Updater, a następnie kliknij przycisk z trzema kropkami w górnym prawym rogu, aby wysunąć opcje. Z opcji wybierz opcję „Reboot to recovery mode”.
Jeśli po ponownym uruchomieniu urządzenia pojawi się czarny ekran z białym rysunkiem telefonu i kablem USB, to niestety urządzenie posiada zablokowany bootloader. Należy je odblokować, aby skorzystać z poniższych instrukcji - zobacz, jak odblokować bootloader w Xiaomi (oficjalną metodą) lub jak odblokować bootloader w Mi 4C bez kodu odblokowania. Jeśli jednak problem z białym rysunkiem na czarnym tle nie wystąpi, to bootloader jest odblokowany i można od razu przejść dalej do instalacji MIUI Polska.
Pobierz wszystkie pliki potrzebne do instalacji MIUI Polska
Do zainstalowania ROMu potrzebne będzie, oprócz odblokowanego bootloadera, zainstalowanie TWRP Recovery oraz – oczywiście – pobranie paczki z oprogramowaniem MIUI Polska. Potrzebne będą też narzędzia ADB i Fastboot od Google. Wszystko znajdziesz w linkach poniżej.
Po pobraniu powyższego archiwum wypakuj folder „platform-tools” w dowolne miejsce na dysku komputera. Następnie pobierz TWRP Recovery z linku poniżej i zapisz je w wypakowanym folderze platform-tools (tam, gdzie pliki ADB.exe i Fastboot.exe).
Kolejnym krokiem jest pobranie oprogramowania MIUI Polska. Zrobisz to na oficjalnej stronie. Wystarczy na liście urządzeń wybrać Mi 4C, a następnie kliknąć w główny link pobierania.
Wyświetli się lista dostępnych wersji MIUI dla różnych urządzeń Xiaomi.
Na liście plików znajdź pozycję, która w nazwie ma wpisane Mi4C i pobierz ją na dysk komputera.
Instalacja MIUI Polska w Xiaomi Mi4C
Instalację zaczniemy od włączenia debugowania USB w telefonie. W tym celu należy uaktywnić opcje programistyczne.
- Włącz debugowanie USB
Przejdź w swoim telefonie do „Settings > About phone”. Znajdziesz tu pole „MIUI Version”.
Stuknij palcem siedem razy w to pole, aby uaktywnić opcje programistyczne („Developer settings”). Wróć teraz do głównego ekranu ustawień i wejdź do zakładki „Additional settings > Developer settings”. W środku znajdziesz opcję „USB Debugging”.
Zaznacz ją, aby aktywować debugowanie USB. Możesz też włączyć opcję „Stay awake”, aby telefon nie wygaszał ekranu podczas ładowania i połączenia USB (później możesz to wyłączyć, ale przyda się podczas wykonywania różnych zadań w trakcie instalacji).
Podłącz telefon do komputera kablem USB – jeśli pojawia się zapytanie, czy zezwolić na debugowanie USB („Allow USB debuggning?”), to zaznacz pole „Always allow from this computer” wybierz „Allow” (Zezwól).
- Przekopiuj plik z MIUI Polska do telefonu
Kolejnym krokiem jest przekopiowania pobranego archiwum ZIP z MIUI Polska do pamięci wewnętrznej telefonu. Skopiuj teraz plik ZIP z oprogramowaniem MIUI Polska do pamięci telefonu. Nie musisz umieszczać pliku w żadnym podfolderze – po prostu skopiuj go do głównego katalogu w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD. Pozostaw telefon podłączony do komputera kablem USB.
- Zainstaluj TWRP Recovery
Przejdź do wypakowanego wcześniej folderu „platform-tools”. Powinny znajdować się tu przede wszystkim te trzy pliki:
- adb.exe
- fastboot.exe
- twrp-3.0.2-0-libra.img
Wciśnij i przytrzymaj Shift na klawiaturze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu z powyższymi plikami. Z rozwijanego menu wybierz „Otwórz okno polecenia tutaj”.
Pojawi się okno Wiersza polecenia, wskazujące na folder platform-tools. Wpisz poniższą komendę, aby uruchomić urządzenie ponownie w trybie Fastboot:
adb reboot bootloader
Telefon zrestartuje się i po chwili pojawi się ikona robota na czarnym tle z napisem FASTBOOT. Teraz możesz wpisać kolejną komendę, która wgra TWRP Recovery:
fastboot flash recovery twrp-3.0.2-0-libra.img
Potwierdź komendę przyciskiem Enter. TWRP zostanie wgrane do urządzenia, ale teraz konieczne jest wykonanie jeszcze jednego kroku w celu finalizacji instalacji. Musisz uruchomić telefon od razu w trybie TWRP – jeśli tego nie zrobisz i urządzenie zrestartuje się normalnie, to MIUI nadpisze wgrane TWRP swoimi własnymi plikami.
Możemy jednak wykonać prostą sztuczkę, aby bez problemu uruchomić telefon od razu w TWRP. Najpierw wpisz poniższą komendę, ale NIE POTWIERDZAJ jej jeszcze przyciskiem Enter (tylko ją wpisz w Wierszu polecenia):
fastboot reboot
Po wpisaniu komendy wciśnij i przytrzymaj przycisk zwiększania głośności w telefonie (przycisk Volume Up). Dopiero teraz, cały czas trzymając przycisk zwiększania głośności, potwierdź powyższą komendę przyciskiem Enter. Urządzenie uruchomi się ponownie.
Trzymaj przycisk zwiększania głośności tak długo, aż na ekranie pojawi się TWRP Recovery. Jeśli TWRP zapyta Cię, czy chcesz nadpisać partycję systemową w celu trwałej instalacji Recovery, to potwierdź tę opcję suwakiem u dołu ekranu „Swipe to confirm flash” (przesuń go z lewej na prawo).
- Instalacja MIUI Polska przez TWRP
W TWRP przejdź do zakładki „Install” i za pomocą przeglądarki plików znajdź archiwum z oprogramowaniem MIUI Polska. Wybierz je na liście, stukając w nie palcem.
Po wybraniu archiwum potwierdź zainstalowanie go suwakiem „Swipe to confirm flash” u dołu ekranu. Rozpocznie się instalacja oprogramowania.
Gdy oprogramowanie się zainstaluje, to na ekranie pojawi się przycisk „Reboot system”. Wybierz go, aby ponownie uruchomić telefon. Urządzenie uruchomi się teraz z nowym oprogramowaniem MIUI Polska – pierwsze uruchomienie może potrwać nieco dłużej.