YouTube Music - jak używać w Polsce na Androidzie

Google wypuścił aplikację muzyczną YouTube Music (Muzyka YouTube), która umożliwia komfortowe słuchanie muzyki z YouTube'a. Cały serwis muzyczny oparty jest na bazie utworów i teledysków, które normalnie dostępne są na YouTube, więc jest tego całkiem sporo. Tylko... jak korzystać z YouTube Music w Polsce? Oficjalnie dostępny jest tylko dla USA, ale można to obejść.

Serwisów strumieniujących muzykę z sieci jest całkiem sporo, ale Google ma jedną przewagę - ogromną bazę utworów i teledysków z YouTube'a. Prawda jest taka, że pomimo obecności takich usług, jak Spotify, wielu z nas i tak używa YouTube'a do słuchania muzyki. Google postanowił zatem wydać aplikację Muzyka YouTube (YouTube Music), która wykorzystuje bazę filmów z YouTube do strumieniowania muzyki.

Niestety, aplikacja póki co nie jest dostępna w Polsce i nie można jej pobrać nawet ze Sklepu Play. Nawet jeśli uda nam się zainstalować aplikację, pobierając ją z innego źródła, to przy uruchomieniu wyskoczy komunikat, że Muzyka YouTube nie jest dostępna w Polsce. Da się to jednak obejść - zobacz, jak zainstalować i uruchomić w Polsce YouTube Music.

YouTube Music w Polsce na Androidzie

Przede wszystkim musimy zainstalować aplikację na swoim telefonie lub tablecie. Nie da się tego zrobić ze Sklepu Play, więc musimy pobrać ręcznie z sieci plik .apk (instalator aplikacji). Zanim to zrobimy, należy w ustawieniach telefonu włączyć funkcję instalacji aplikacji spoza Sklepu Play. W tym celu wchodzimy do "Ustawienia > Zabezpieczenia" i zaznaczamy pole "Nieznane źródła".

Następnie otwieramy dowolną przeglądarkę internetową w Androidzie i udajemy się do strony APKMirror.com, na której znajdziemy pliki APK najpopularniejszych aplikacji. Możecie skorzystać z linku poniżej, by przejść od razu do podstrony z YouTube Music.

Pobierz YouTube Music w formacie APK

Wybieramy ostatnią wersję aplikacji i klikamy przycisk Download, by pobrać aplikację bezpośrednio na urządzenie. Plik .apk zostanie zapisany w pamięci telefonu. Informacja o pobraniu pliku powinna wyświetlić się w pasku powiadomień - wystarczy, że w nią klikniemy, a na ekranie od razu wyświetli się instalator YouTube Music. Potwierdzamy instalację przyciskiem "Zainstaluj".

YouTube Music jest już w naszym telefonie, ale to nie wszystko. Jak wspomniałem, aplikacja wyświetla komunikat o tym, że usługa nie jest dostępna w Polsce. Musimy obejść blokadę regionalną aplikacji za pomocą usługi VPN, czyli tunelowania łącza - sprawimy tym, że Muzyka YouTube pomyśli, iż logujemy się ze Stanów Zjednoczonych. Aby to zrobić, skorzystamy z aplikacji Hola Free VPN

Pobierz Hola Free VPN

Instalujemy aplikację, a następnie ją uruchamiamy. Wyświetli się swego rodzaju program uruchamiający, z poziomu którego możemy uruchomić dowolną aplikację w naszym telefonie przy użyciu VPN. Rozwijamy zakładkę z aplikacjami i wyszukujemy na liście zainstalowanej aplikacji "Muzyka YouTube".

Wybieramy ją, upewniamy się, że jest ustawiona flaga Stanów Zjednoczonych, a następnie klikamy w niebieski przycisk otwierania. Hola VPN wyświetli teraz prośbę o zezwolenie na połączenie VPN - udzielamy zgody. Po chwili na ekranie pojawi się aplikacja Muzyka YouTube, połączona za pomocą VPN i w pełni działająca w Polsce.

Interfejs samej aplikacji muzycznej jest prawie identyczny, jak w przypadku klasycznej aplikacji YouTube. Na sam początek dostajemy 14 dni darmowej subskrypcji YouTube Red, która normalnie jest płatna. Dzięki temu możemy słuchać muzyki i oglądać teledyski bez reklam, a także możemy przełączyć się do trybu audio - tryb ten pozwala słuchać muzyki w tle z wyłączonym ekranem, a w dodatku bez wyświetlania obrazu wideo (odtwarza się sam dźwięk).

Jeśli chcemy przełączyć piosenkę z widoku teledysku do samego audio, to wystarczy w górnym prawym rogu dotknąć niewielkiej, czerwonej ikony. Możemy w ten sposób przełączać się między zwykłym trybem wideo (muzyka + wideo z teledysku) a trybem audio (sam dźwięk). W trybie audio możemy normalnie wyjść z aplikacji lub wygasić ekran, a muzyka nadal będzie odtwarzana w tle.

Co ciekawe, dwutygodniowa subskrypcja YouTube Red obowiązuje na całym naszym koncie Google. Oznacza to, że nawet jak się zalogujemy normalnie na YouTube (bez żadnych VPN) to i tak subskrypcja będzie aktywna, czyli oglądając filmy na komputerze nie będą wyświetlane reklamy.

Komentarze