W zależności od pory dnia jestem w stanie znaleźć na moim laptopie od 12 do 20 sieci Wi-Fi. Zazwyczaj dwie lub trzy z nich są niezabezpieczone. Oznacza to, że można się do nich bez problemu podłączyć, a także podsłuchać większość wymienianych w nich danych.
Tymczasem wystarczy kilkanaście minut, aby skutecznie zabezpieczyć swój bezprzewodowy internet. W tym celu musimy przejść do konfiguracji routera. Robimy to wpisując w pasek adresu przeglądarki jego adres. Najczęściej jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1.
Jeśli podane IP nie działa najlepiej sprawdzić je w instrukcji lub dokumentacji urządzenia albo przez stronę WWW producenta. Pojawi się niewielkie okno logowania - używana zwykle, domyślna kombinacja to login admin, hasło admin.
Po prawidłowym zalogowaniu się zostanie wyświetlony panel administracyjny routera. W zależności od producenta i modelu może się on różnić. Pewne podstawowe elementy będą występować jednak zawsze. Screeny w tym tekście pochodzą z panelu routera Cisco Linksys E4200.
Pierwszą rzeczą, jaką koniecznie trzeba zrobić, jest przejście do ustawień samego routera (zakładka Administracja lub podobna). Zmieniamy tu hasło dostępu do urządzenia. Dzięki temu sąsiad nie zaloguje nam się do niego i nie zmieni opcji na mniej bezpieczne.
Potem odszukujemy ustawienia zabezpieczeń sieci bezprzewodowej (u mnie zakładka Wireless Security w panelu Wireless). Tam włączamy szyfrowanie - najlepiej jeśli będzie to WPA2-PSK znane też jako WPA2 Personal. Potem podajemy hasło dostępu do samego hotspotu.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest filtr adresów MAC. Możemy stworzyć białą lub czarną listę takich adresów. Ta pierwsza jest bezpieczniejsza. Tylko podane urządzenia będą miały prawo do korzystania z internetu. Samo hasło nic im nie da.
To zabezpieczenie dość skutecznie chroni nas przed niepowołanym dostępem po wycieku hasła. Adres MAC można sklonować, ale wymaga to nieco większych umiejętności. Jak sprawdzić adres MAC komputera? Wciskamy klawisze Win+R, wpisujemy cmd i ładujemy wiersz poleceń.
Potem wydajemy komendę ipconfig /all i szukamy pozycji Karta sieci bezprzewodowej lub podobnej. Mamy tam wiersz Adres fizyczny, gdzie znajduje się 12 liter i cyfr oddzielonych myślnikami. Przepisujemy ten ciąg do panelu administracyjnego routera.
W smartfonie czy tablecie wspomniane dane znajdziemy w Ustawieniach, w sekcji Informacje o telefonie/tablecie. Filtrowanie po adresach MAC ma pewną wadę - gdy odwiedzi nas znajomy z laptopem będziemy musieli wejść do opcji routera i dodać jego MAC lub włączyć konto gościa.
Konfigurując router należy pamiętać oczywiście o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem haseł. Kod do Wi-Fi podajemy rzadko, więc nie musi być łatwy do zapamiętania. Powinien zawierać litery, cyfry, specjalne symbole i mieć co najmniej kilkanaście znaków.
SSID, czyli nazwa sieci, nie może stanowić ryzyka dla naszej prywatności. Niewskazane jest nadawanie SSID zawierającego np. numer naszego mieszkania. Jeśli mamy zwyczaj wyłączania routera, gdy wychodzimy z domu, ktoś będzie mógł łatwo zorientować się, że mieszkanie jest puste.