Defragmentacja danych na klasycznych dyskach twardych (nie będących SSD) jest ważnym elementem pracy z komputerem. Z różnych jednak powodów zdarza się nam kompletnie pomijać ten proces optymalizacji komputera, przez co nasze aplikacje uruchamiają się wolniej, a dysk ma problemy z odczytywaniem danych. Można jednak ten proces ułatwić i zautomatyzować dzięki prostej aplikacji.
Mocno sfragmentowany dysk może dość poważnie wpłynąć na wydajność komputera. Zauważą to z pewnością gracze, gdy podczas przemierzania rozległych terenów w grach poczują nagłe doczytywanie dysku i przycinanie obrazu. Często nie doceniamy dobrodziejstw defragmentacji, przez co cierpi na tym nasz dysk i komputer.
Zmusić się do defragmentacji
Defragmentacji można dokonać za pomocą narzędzi systemowych, ale są one nieco niewygodne i nie oferują żadnych dodatkowych opcji. Lepszym wyborem jest sięgnięcie po darmową aplikację o nazwie UltraDefrag, która nie dość, że potrafi przeanalizować i zdefragmentować nasz dysk, to dodatkowo posiada potężne narzędzie optymalizacji, które uporządkuje dane w pamięci dysku w taki sposób, aby komputer szybciej uzyskiwał do nich dostep.
Po uruchomieniu programu zauważymy okno, w którym dolna część spowita jest siatką białych kwadracików. Po przeanalizowaniu dysku wypełnią się one różnymi kolorami oznaczającymi stan zdrowia poszczególnych sektorów dysku. Aby przeanalizować swój dysk, należy wybrać partycję na liście, a następnie udać się do menu "Działania" i wybrać polecenie "Analiza zawartości".
Po ukończeniu wstępnego skanowania, UltraDefrag wypełni sektory odpowiednimi kolorami - niebieskimi, zielonymi czy czerwonymi. Czerwone kropki wskazują na fragmentację, czyli rozrzucenie danych w pamięci dysku. Tak jak my dbamy o porządek na dysku i tworzymy foldery, tak i dysk twardy posiada swój własny, niewidoczny dla użytkownika sposób porządkowania danych. Niestety po jakimś czasie wkrada się tam bałagan i poszczególne elementy przemieszczane są w inne miejsce, co utrudnia dyskowi szybki dostęp do konkretnych danych. Przemieszczone, czyli sfragmentowane dane to własnie te czerwone kropki.
Aby uporządkować nasze dane i zniwelować fragmentację dysku, należy ponownie przejść do menu "Działania", ale tym razem wybrać polecenie "Defragmentacja". Po ukończeniu procesu defragmentacji zauważymy, że liczba kropek zostanie mocno zredukowana lub nie będzie ich wcale.
Optymalizacja dysku z UltraDefrag
Poza funkcją defragmentacji, UltraDefrag posiada także niesamowicie przydatną opcję, która zoptymalizuje nasz dysk. O ile proces defragmentacji zajmuje się bałaganem i przemieszcza czerwone sektory w odpowiednie miejsca, o tyle optymalizacja wprowadza dodatkowy porządek poprzez odpowiednie ułożenie wszystkich elementów.
Aby uruchomić optymalizację, należy ponownie przejść do menu "Działania", po czym wybrać opcję "Szybka optymalizacja" lub "Pelna optymalizcja". Jak można się domyślić, pierwsza opcja jest szybsza, ale mniej dokładna, z kolei druga opcja oferuje lepsze rezultaty, ale wykonuje się o wiele dłużej.
Optymalizacja umożliwi dyskowi ułożyć dane w odpowiedni sposób - na przykład mniejsze pliki obok siebie, co stworzy więcej miejsca na większe bloki dla cięższych plików. Posortuje także pliki, uwzględniając ich lokalizację oraz ścieżki. Wszystko to sprawi, że dysk będzie mógł w szybszy i łatwiejszy sposób uzyskać dostęp do plików, a co za tym idzie aplikacje będą uruchamiać się szybciej, a doczytywanie w grach zostanie zredukowane.