Zainstaluj czystego Androida 5.1.1 na Xperii Z3 bez odblokowywania bootloadera i bez roota
Do tej pory, jeśli chcieliśmy zainstalować czystego Androida, to musieliśmy rootować urządzenie, instalować niestandardowe recovery typu CWM i ściągać ROMy autorska użytkowników np. forum XDA. Jeśli jednak macie Xperię Z3, to możecie na niej zainstalować czystego Androida 5.1.1 za pomocą oficjalnego Flashtoola - zobacz, jak to zrobić bez modyfikowania telefonu i utraty gwarancji.
Sony ostatnio wpadło na pomysł wydania czystego Androida 5.1.1 dla swoich użytkowników Xperii Z3. Pomysł ten nazwano "Concept for Android" i udostępniono na terenie Szwecji dla 500 osób, ale wśród tych szczęśliwców znalazł się jeden dobroczyńca o nicku Jozinek, który udostępnił pliki dla każdego z nas. To, co najważniejsze, to fakt, że instalacja tego ROMu nie wymaga żadnej modyfikacji naszego telefonu - nie musimy go rootować, nie musimy odblokowywać bootloadera, a także nie musimy instalować recovery typu CWM czy TWRP. Instalacja odbywa się za pomocą oficjalnego narzędzia Flashtool, które służy do instalowania oficjalnych obrazów systemu od Sony.
Android w takiej formie to nic innego, jak czysty AOSP (Android Open Source Project) z oryginalnymi aplikacjami Google'a, wzbogacony o kilka sztandarowych aplikacji od Sony, które są przez użytkowników lubiane i doceniane. Znajdziemy tu zatem czystego Androida z oryginalnym launcherem, ale jednocześnie nie zabraknie nam tu takich aplikacji, jak Album (przeglądanie zdjęć) czy Muzyka (Walkman) do słuchania muzyki. Zainteresowani? Oto, jak go pobrać i zainstalować.
Instalacja czystego Androida 5.1.1 w Xperii Z3
Instalacja jest prosta i bezpieczna - nawet jeśli coś by poszło nie tak, to za pomocą Flashtoola możemy w dowolnym momencie pobrać i przeinstalować oryginalne oprogramowanie. Nie zapominajmy także, że czysty Android 5.1.1 to również oficjalna paczka od Sony - nie są to żadne pliki modyfikowane przez użytkowników, tylko oficjalne archiwum, które zostało udostępnione dla wybranych 500 osób. System jest ma obsługę języka polskiego.
Uwaga! Przed przystąpieniem do operacji należy zrobić kopię zapasową swoich danych. Pliki umieszczone na zewnętrznej karcie pamięci SD nie zostaną naruszone (możemy ją dla pewności wyjąć na czas instalacji), ale pamięć wewnętrzna telefonu zostanie wyczyszczona. Skopiuj swoje zdjęcia i filmy, zsynchronizuj kontakty z kontem Google oraz zadbaj o inne dane zanim przystąpisz do poniższej procedury.
1. Pobierz program Flashtool, a następnie zainstaluj go w wybranym przez siebie folderze (domyślnie "C:\Flashtool").
2. Pobierz paczkę Concept for Android 5.1.1 dla Xperii Z3. Dostępna jest do pobrania z Dysku Google lub z serwisu MEGA.
3. Po pobraniu otrzymasz plik z rozszerzeniem .FTF. Skopiuj go do podkatalogu "Firmwares", który znajduje się w folderze z zainstalowanym Flashtoolem (domyślnie "C:\Flashtool\Firmwares\"). Jeśli nie ma takiego folderu, to go utwórz, a następnie wklej do niego plik .FTF.
4. Wyłącz całkowicie swój telefon i upewnij się, że NIE JEST podłączony do komputera kablem USB.
5. Włącz program Flashtool. Kliknij w ikonę błyskawicy w górnym lewym rogu i wybierz opcję "Flashmode" oraz kliknij OK.
6. W nowym oknie możesz wybrać plik, który chcesz zainstalować. W tabeli po lewej stronie znajdziemy nasz plik .FTF z oprogramowaniem Concept for Android 5.1.1. Zaznaczamy go na liście i NIE modyfikujemy żadnych opcji po prawej stronie - wszystkie elementy maja być ustawione tak, jak są domyślnie. Uwaga, poniższy zrzut ekranu jest poglądowy i pochodzi z innej wersji telefonu (nie sugerujcie się nazwami plików).
7. Klikamy Flash, aby potwierdzić instalację. Flashtool sprawdzi spójność plików w archiwum FTF i po chwili poprosi nas o podłączenie telefonu w odpowiednim trybie. Aby to zrobić, należy przytrzymać przycisk ściszania głośności na telefonie (VolumeDown), a następnie (cały czas trzymając ten przycisk) podłączyć telefon kablem USB do komputera.
Na telefonie na moment zapali się dioda, a Flashtool rozpocznie kopiowanie plików. Wtedy możemy puścić przycisk, odłożyć telefon i czekać na ukończenie operacji. Po wszystkim odłączamy kabel USB, restartujemy smartfona i czekamy na pierwsze uruchomienie czystego Androida 5.1.1.