Spis treści
Zaufane kontakty to aplikacja od Google, która umożliwia udostępnianie swojej lokalizacji znajomym oraz bliskim w celach bezpieczeństwa. Pozwala także śledzić osobę, o którą się np. martwimy i znaleźć ją w sytuacji alarmowej. Jak z tego skorzystać?
Zdarzyło Ci się, że znajomy wyszedł od Ciebie późnym wieczorem i martwiłeś się, czy wrócił bezpiecznie do domu? A może ktoś bliski uprawia niebezpieczny sport lub często wyrusza w samodzielne podróże i chcecie wprowadzić dodatkową warstwę bezpieczeństwa, która pozwoli śledzić czyjąś lokalizację na mapie w razie problemów? Jeśli tak, to koniecznie musicie sprawdzić nową aplikację o nazwie „Zaufane kontakty”.
Zaufane kontakty umożliwiają, w dużym skrócie, udostępnianie swojej lokalizacji osobom, które oznaczyliśmy jako zaufane. Aplikacja ma działanie dwustronne – sami możemy udostępnić swoją lokalizację zaufanym kontaktom w dowolnej chwili, jak również znajomi mogą poprosić nas o udostępnienie naszej lokalizacji, gdy się o nas martwią. Wszystko oczywiście w ramach kontaktów, które są oznaczone jako zaufane. Jak z tego skorzystać i jak dokładnie to działa?
Jak działają Zaufane kontakty?
Zaufane kontakty służą przede wszystkim do sprawdzania lokalizacji znajomego lub rodziny za wyraźną, obopólną zgodą. Nie jest to „pluskwa”, którą montujemy w telefonie partnera lub partnerki w celu śledzenia czyjegoś miejsca pobytu. Działanie aplikacji jest zatem jawne, otwarte i ma służyć zapewnieniu większego poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
W aplikacji chodzi przede wszystkim o to, aby zaufane osoby mogły w razie potrzeby szybko podzielić się swoim miejscem pobytu. Jeśli wybraliśmy się na wycieczkę rowerową na długi dystans, to możemy co jakiś czas rodzinę informować o swoim aktualnym miejscu pobytu. Wystarczy jedno stuknięcie palcem, aby wysłać zaufanym kontaktom (wszystkim lub wybranym) swoją aktualną lokalizację. Tak samo możemy zrobić, gdy dojdzie do sytuacji alarmowej – w dowolnej chwili możemy błyskawicznie przesłać zaufanym kontaktom informację o swoim miejscu pobytu.
Z kolei jeśli to rodzina lub przyjaciele martwią się o nas i chcieliby wiedzieć, gdzie jesteśmy, to również nie ma z tym problemu – w dowolnej chwili zaufany kontakt może nam wysłać prośbę o wyświetlenie naszej aktualnej lokalizacji. Mamy jednak pełną kontrolę nad tym, czy znajomy / rodzina otrzyma naszą lokalizację, bowiem wyświetli się nam powiadomienie, które trwa 5 minut. W tym czasie możemy potwierdzić prośbę o wysłanie lokalizacji lub ją odrzucić, gdy wszystko jest w porządku. Jeśli jednak w ciągu 5 minut nie zareagujemy (bo np. jesteśmy nieprzytomni), to aplikacja automatycznie zaakceptuje prośbę i wyśle naszą lokalizację. Lokalizacja jest udostępniana na żywo przez 24 godziny, jednak w dowolnej chwili możemy zatrzymać „transmisję”.
Aplikacja przyda się zatem w wielu różnych sytuacjach, takich jak:
- Sprawdzenie, czy dziecko dotarło bezpiecznie do szkoły
- Sprawdzenie, czy znajomy lub partner dotarł późnym wieczorem lub nocą do domu
- Śledzenie osób, które wyruszają w dalsze podróże
- Śledzenie osób, które uprawiają ekstremalne sporty
- Śledzenie osób starszych podczas wyjazdów
Przykłady można tak naprawdę mnożyć. Aplikacji nie musimy bowiem używać tylko w sytuacjach kryzysowych czy niebezpiecznych. Jeśli nasza rodzina jest w gronie zaufanych kontaktów, to z aplikacji można korzystać chociażby wtedy, aby informować kogoś o swojej lokalizacji w trakcie drogi na spotkanie rodzinne (np. gdy stoimy w korku i się prawdopodobnie spóźnimy). Wystarczy włączyć udostępnianie lokalizacji i rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, jak wolno poruszamy się w miejskim korku.
Jak korzystać z Zaufanych kontaktów?
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się krótki kreator, który pokaże Ci najważniejsze funkcje aplikacji – możesz go przewinąć. Na sam koniec zostaniesz poproszony o włączenie lokalizacji w telefonie. Jest to wymagane, aby aplikacja mogła sprawdzać, gdzie jesteśmy i udostępniać to dalej.
Gdy już to zrobisz, to kolejnym krokiem jest dodanie zaufanych kontaktów. Wybierz „Dodaj kontakty”, a następnie na liście wskaż osoby, które chcesz dodać. Jeśli kogoś nie ma, to wpisz jego adres e-mail ręcznie. Osoba otrzyma wiadomość e-mail z prośbą o zaakceptowanie zaproszenia do zaufanych kontaktów.
Wszystkie zaufane kontakty wyświetlają się na głównym ekranie aplikacji. Aby udostępnić swoją lokalizację, dotknij pomarańczowego przycisku w górnym prawym rogu. Możesz wybrać, czy chcesz udostępnić lokalizację wszystkim kontaktom jednocześnie, czy też tylko wybranym.
Jeśli wybierzesz udostępnianie tylko dla poszczególnych osób, to w kolejnym kroku musisz wskazać osoby, do których chcesz wysłać informacje o lokalizacji.
Po potwierdzeniu pojawi się okno udostępniania lokalizacji z Mapką Google, a także niewielkim miejscem na ewentualne wiadomości i aktualizacje statusu. W dowolnej chwili możesz dotknąć przycisku z plusem i wysłać wiadomość lub informację, że np. potrzebujesz pomocy lub wszystko jest w porządku.
Z kolei jeśli to Ty jesteś osobą, która chce poprosić znajomego o udostępnienie jego lokalizacji, to w tym celu wybierz znajomego na ekranie głównym aplikacji i z rozwijanego menu wybierz opcję „Poproś o udostępnienie lokalizacji tej osoby”. Osoba, której lokalizację chcesz sprawdzić, otrzyma powiadomienie – a właściwie to nie tyle powiadomienie, co po prostu jej telefon zacznie dzwonić tak, jakbyśmy próbowali nawiązać z nimi normalne połączenie.
Tak samo znajomi i rodzina mogą do nas wysyłać prośby o wysłanie lokalizacji. Prośbę możemy odrzucić lub przyjąć – jeśli w 5 minut nie zareagujemy, to prośba zostanie domyślna zaakceptowana i rozpocznie się udostępnianie lokalizacji na żywo.